Çatılarınızda Yeşil Alanlar Oluşturun

Çatılarda oluşturulan yeşil alanlar

Kentleşmenin arttığı, şehirlerimizin bina yığınları haline döndüğü günümüzde yeşil alan bulmak neredeyse imkansız hale dönüştü. Bu eksikliği keşfeden firmalar, gerçekleştirdikleri konut projelerinde çatıları yeşil alana çevirmeye başlayarak yeni bir akımında öncüsü oldular.

Çatılarda oluşturulan yeşil alanlar ile birlikte havuzların da eklenmesi son dönemler de oldukça sık rastladığımız bir görüntü. Sonbahar döneminde yağmur akıntısına yönelik bakım için çıktığımız çatılar artık kaybettiğimiz yeşil görüntüyü bizlere sunmaya başlıyor.

Çiçek açan çatılar


Çatılarda oluşturulan yeşil alanlar da susuz kalmaya dayanıklı çiçekler kullanılıyor. Bu çiçeklerin maliyeti ise m² başına 20 ile 30 Euro arasında. Yeşilini kaybeden Büyükşehirlere çok fazla bir katkısı olmasa da hasret kaldığımız yeşil alanı apartmanımızın çatısında oluşturmamız da mümkün artık.


Çatılarda oluşturulan yeşil alanlar az da olsa tarıma elverişli alanlar oluşturuyor. Bu sayede bahçeniz olmasa bile çatınızda istediğiniz sebze ve meyveleri yetiştirmeniz mümkün. Bu sebze ve meyvelerin ne kadar ekolojik olup olmadığı hala tartışılıyor olsa da satın alacağınız kimyasal ürünler ile dolu hormonlu sebze ve meyvelerden elbette daha sağlıklı olacaktır.

Çatıda Havuz Keyfi


Çatılarda yapılan havuzlar ise sizlere şehrin göbeğinde muhteşem şehir manzaralı havuz keyfi sunmaktadır. Çatıda havuz keyfi yapmak istiyorsanız dikkat edilmesi gereken hususların ilki Bina kolon ve kirişlerinin havuzun yükünü taşıyabilecek güçte yapılmış olması ve ikincisi ise havuzun su tesisatının, binanın su izolasyonu açısından sağlam yapılandırılması gerekliliğidir.

- OKU HABER, Dekorasyon bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441597/catilarinizda-yesil-alanlar-olusturun