Bir Arada Keyifli Zaman Geçirmek İçin 12 Masaüstü Oyunu

Masaüstü oyunu nedir? Hangi masaüstü oyunları daha çok eğlencelidir? Oyun seçerken nelere dikkat edilmelidir? Arkadaşlarla toplandınız, yiyecekler-içecekler alındı, peki şimdi ne yapmalı? Güzel alternatiflerden biri de masa oyunları. Eğlenceli dakikalar yaşamanızı sağlayan hatta saatlerin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız masa oyunlarının 12sini gelin birlikte inceleyelim.

[caption id="attachment_143863" align="aligncenter" width="2497"] Masa üstü rol yapma oyunu örnekleri[/caption]

Masaüstü Oyunu 1: Pandemic

Pandemic co-op bir oyun türüdür. Oyuncuların tek bir takım altında belli kurallara ve durumlara karşı savaştığı oyun biçimidir, co-op oyun. Hatta co-op masa oyunlarının atası olan bu oyunda, dünyayı sarmış salgınları önlemek için gerekli adımları atıyorsunuz. Attığınız adımlar sonucu salgını engellerseniz oyunu kazanıyorsunuz.

[caption id="attachment_143858" align="aligncenter" width="1600"] Masa oyunları nelerdir?[/caption]

Masa üstü Oyunu 2:  Citadels

Bu oyunda, oyuncular belirlenmiş rolleri seçerek ve bunları gizli tutarak kendi şehirlerini kuruyorlar. Rolünü başarılı oynayan oyuncu, en büyük krallığı kurarak oyunu kazanıyor. Masaüstü rol yapma oyunları içinde belki de en eğlencelisi, citadels.

Masa üstü Oyunu 3: Bang!

Bir diğer masaüstü rol yapma oyunu da Bang! Vahşi batı temalı bir oyundur. 4-7 kişi, 18 farklı karakterden birini seçerek ve gizleyerek birbirlerine blöf yapıyor. Böylece hedef aldıkları kişileri yenerek oyunu kazanmaya çalışıyor.

[caption id="attachment_143862" align="aligncenter" width="1838"] Masaüstü rol yapma oyunları hangileridir?[/caption]

Masa üstü Oyunu 4: Entrika

Eğlenceli bir blöf oyunu daha. Darbe yapmaya çalışan bir ekipsiniz, 2 karakter kartı çekiyorsunuz ve blöf başlıyor. İddia ettiğiniz karakter kartıyla hamleler yapıyorsunuz. Meydan okurken blöfünüz kanıtlanırsa kartınızı kaybediyorsunuz. Bu hamlelerle oyunu kazanmaya çalışıyorsunuz.

Masa üstü Oyunu 5: Direniş

Kalabalık gruplarla oynanabilecek en eğlenceli blöf oyunlarından biridir. İki takım bulunmaktadır; casuslar, direnişçiler. Kimsenin rolünü bilmeyen direnişçiler 3 görevi yerine getirmeye çalışırken, birbirlerini bilen casuslar, direnişçiler arasına bir casusu sokup 3 görevi sabote etmeye çalışıyor. Hangi ekip 3lüyü tamamlarsa oyunu kazanmış oluyor.

[caption id="attachment_143861" align="aligncenter" width="4288"] Masaüstü oyunu nedir?[/caption]

Masa üstü Oyunu 6: Jungle Speed

Jungle speed, masa oyunları içinde basit ve eğlenceli olanlarından biri. Her oyuncuya kartlar eşit şekilde dağıtılıyor. Ortaya bir totem konuluyor. Her oyuncu aynı anda bir kartını açıyor. Kartlarında aynı şekli açan oyuncular, totemi ilk kapmak için hamle yapıyor. Kim kaparsa önünde açtığı kartları diğer kişiye veriyor. Oyuncu elindeki tüm kartları bitirirse oyunu kazanmış oluyor.

Masa üstü Oyunu 7: King of Tokyo

Bir zar oyunu olan King of Tokyo, her oyuncunun canavarının olduğu ve her turda diğer canavarlara saldırdığınız bir oyun. Canavarınızı Tokyo’ya soktuğunuz anda herkese zarar verebiliyorsunuz ama her saldıranın da size zarar verebildiğini unutmamanız gerekiyor. Son ayakta kalan canavar oyunu kazanıyor. Tüm bunları zarlar ve güçlendirici kartlarla yapıyorsunuz.

[caption id="attachment_143860" align="aligncenter" width="1200"] Masaüstü oyunları örnekleri[/caption]

Masa üstü Oyunu 8: Catan

Bu listede saydığımız, son zamanların masa oyunlarının atası olarak sayılan bir strateji oyundur, Catan. Oyunda sahip olduğunuz beyliğinizi geliştirerek 10 puana ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Bu süreçte oyuncularla kaynak takasında bulunabiliyorsunuz. Böylece herkesle etkileşimde kalıyor oyundan daha fazla zevk almaya başlıyorsunuz.

Masa üstü Oyunu 9: Carcassone

Masa oyunları oynayan her kişinin evinde bulunabilen, dünyada en çok oynanan oyunudur. Haritayı oluşturacak parçaları çekip masa üzerine koyuyorsunuz. Her oyuncunun 7 vatandaşı oluyor ve çekip koyduğunuz parçada, isterseniz o vatandaşı belli görevlerle görevlendirebiliyorsunuz. Bu şekilde elde ettiğiniz puanlar, oyunu kazanmanızı sağlıyor. Şuna dikkat etmek gerek ki kendi stratejinizi güderken rakiplerinizin stratejisini bozmanız gerekiyor.

Masa üstü Oyunu 10: Sushi Go!

Sevimli çizimleriyle dikkat çeken bu oyun basit bir strateji oyunu. Her oyuncuya 7 kartlık sushi çizimli deste dağıtılıyor. İçinden bir kartı seçen oyuncu elindeki desteyi sağ taraftaki oyuncuya veriyor. Bu şekilde dönen üç turun sonunda, kartlarında puanı en fazla olan oyuncu oyunu kazanmış oluyor.

Masa üstü Oyunu 11: Splendor

Karmaşık ve zor olan masaüstü rol yapma oyunları aksine basit bir strateji oyunudur. Her oyuncuda farklı olan mücevheri, geliştirip soylulara sunuyorsunuz. Başarılı olursanız oyunu kazanıyorsunuz.

Masa üstü Oyunu 12: Machi Koro

Bir şehir geliştirme oyunu olan Machi Koro, strateji ve şansı harmanlayan bir masaüstü oyunu. Şehrin başkanısınız, yapılar inşa ediyorsunuz ve 4 önemli projeyi tamamlamaya çalışıyorsunuz. Projeler tamamlandığında oyunu kazanıyorsunuz.

Masa oyunları içinde tercihiniz hangi tür olursa olsun; eğleneceğiniz bir masa oyunu toplandığınız arkadaş grubunuzla yapacağınız güzel bir etkinlik olma özelliğini hâlen korumakta.

Bakınız: Bilgisayar oyunu Konseptli Evlilik Teklifi

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441619/bir-arada-keyifli-zaman-gecirmek-icin-12-masaustu-oyunu