Gayrimenkul Sektörü Kredi Faiz Oranlarının Düşmesinden Çok Memnun!

2019 yılının Ağustos ayıyla beraber Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarını düşürmesi gündem olmuştur. Bilhassa konut kredisi oranlarının yüzde birin altına düşürülmesi, birçok tüketicinin kolaylıkla ev sahibi olmasına sebep olacaktır.

Bu durumdan en çok memnun olanların başında ise hiç şüphesiz gayrimenkul sektörü ve çalışanları gelmektedir. Gayrimenkul sektörü; 2019 Ağustos ve sonrasındaki sonbahar aylarında konut satışlarının artacağından emin konuşmaktadır.

Kredi Faiz Oranlarının Düşmesi Neleri Değiştirecek?

İnşaat sektörü; 2018 yılındaki Türk lirasının değer kaybetmesi ve dolar krizinin ardından yeni yeni kendine gelmektedir. Merkez Bankası'nın bir nevi talimat vermesinin ardından üç bankanın konut kredisi faiz oranlarını %0,99'a kadar düşürmesi; darboğazda olan inşaat sektörünün yeniden canlanmasına sebep olacaktır.

Bu konu hakkında konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım; üç bankanın yapmış olduğu kredi faiz oranı indiriminin inşaat sektörü için çok önemli olduğunu belirtmiştir. Bilhassa vade süresinin 180 aya çıkartılmasının inşaat sektöründeki uzun vadeli düşük faiz politikası ve istikrarlı ekonomi öğelerini sonuna kadar destekleyeceğini ifade etmektedir.

Durbakayım; bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmemesi halinde birçok konut üreticisinin konut fiyatlarını düşürmek zorunda kalacağını ancak şu anda böyle bir durumun gerekli olmadığını dile getirmiştir. Durbakayım; kamu bankalarının yapmış olduğu bu eyleme özel bankaların da katılmasını beklediklerini ifade etmiştir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441665/gayrimenkul-sektoru-kredi-faiz-oranlarinin-dusmesinden-cok-memnun