Asperger Sendromu Nedir?

Asperger sendromu nedir sorusuna verilebilecek cevap kısaca; çocukluk döneminde belirti göstermeye başladığı ve genetik olduğu düşünülen  sosyal beceri bozukluğudur. Genel sendromları Otizme benzeyen Asperger sendromunda çocuğunuz sosyal çevresi ile iletişim kurmakta ve arkadaş edinmekte zorlanır.

[caption id="attachment_142356" align="aligncenter" width="1280"] Asperger sendromu tedavisi var mıdır?[/caption]

Asperger Sendromu ilk kez Avusturyalı doktor Hans Asperger tarafından Otizmden farklı bir rahatsızlık olarak tanımlanmıştır.

Asperger sendromunun Otizmden farkı nedir?

Asperger sendromlu çocuklar, sağlıklı bebeklik dönemi geçirirler. Otizmde olduğu gibi konuşmaya geç başlamazlar. Fizilksel görünümleri tamamen normaldir, yalnızca normal dışı jest ve mimikler görülebilir.

[caption id="attachment_142355" align="aligncenter" width="2000"] Asperger sendromu tedavisi nasıl yapılır?[/caption]

Asperger Sendromu tanısı nasıl koyulur?

Asperger sendromu belirtileri genellikle erken çocukluk yıllarında (4-11 yaş arası) kendini gösterir. Bu yaşlarda tanı koymak daha kolaydır. Tanıyı koyabilmek için  çocukta sendromun genel belirtileri olan içe kapanıklık, öğrenim bozukluğu ve sosyal iletişimde bozukluğun olup olmadığına bakılır. Çevresel faktörler ve yaşam tarzı sebebiyle de kişide bu belirtiler görülebileceği için, ergen ve yetişkinlerde Asperger sendromu tanısı koymak daha zor olabilir.

[caption id="attachment_142354" align="aligncenter" width="1280"] Asperger sendromu nedir, tedavisi var mıdır?[/caption]

Asperger sendromu belirtileri nelerdir?

Okul öncesi dönemde çocuklarda görülebilecek Asperger sendromu belirtileri:

[caption id="attachment_142353" align="aligncenter" width="1200"] Asperger sendromu belirtileri nelerdir?[/caption]

Asperger Sendromu tedavisi var mı?

Asperger sendromu tedavisi var mı sorusuna gelecek olursak; Asperger sendromu kişinin yaşamı boyunca etkisini gösterse de, bu etkiler çeşitli tedavi yöntemleri ile azaltılabilir. Asperger sendromu olan her çocuk, farklı belirtileri farklı yoğunlukta gösterir. Bu yüzden tedavi sürecinde çocukta görülen semptomlara göre; çeşitli sosyal pratikleri geliştirme ve davranış yönetimi üzerinde çalışılmalı, uygulanan yöntemler evde de devam ettirilmelidir.

[caption id="attachment_142352" align="aligncenter" width="1920"] Asperger sendromu kimlerde görülür?[/caption]

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441759/asperger-sendromu-nedir