Erkeklerde Memelerin Büyümesi -Jinekomasti

Jinekomasti, birçok erkekte oluşması doğal gelişen, kadın tipi yağ ve meme kitlesi oluşumudur. Her ne kadar erkeklerde memelerin büyümesi herhangi bir hastalığın belirtisi olarak düşünülse de bu bilgi yanlıştır.

Temel olarak her kadında erkeklik hormonu, her erkekte ise kadınlık hormonu bulunmaktadır. Ancak hayatın belirli dönemlerinde bu hormonal dengeler değişiklik gösterebilmektedir. Bu hormonal denge bozuklukları, erkeklerde meme büyümesi olarak ortaya çıkabilmektedir ancak bu geçici bir süreç olduğu için bir süre sonra bu rahatsız edici durum geçecektir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

jinekomasti nedir

Erkeklerde meme büyümesi sebeplerinden en sık karşılaşılanı şişmanlıktır. Ancak şişmanlık dışında böbrek, karaciğer, tiroit bezleri rahatsızlıkları gibi iç rahatsızlıklar ve östrojen artışı jinekomastiye sebep olabilirler.


Jinekomasti yani erkeklerde memelerin büyümesi, ergenlik döneminde sıkça rastlanılan bir durumdur. Ancak hormonal dengenin değiştiği bu dönem geçici olduğu için bu dönemde jinekomasti ameliyatı önerilmemektedir. Bu sebeple birçok cerrah ergenliğin bitişi olan 18 yaşa kadar bu tip ameliyatları yapmamaktadır.

Erkeklerde Memede Büyüme Ameliyatı (jinekomasti ameliyatı )

Ergenlik dönemi dışında ve 1 yıldan uzun süredir meme dokusunda artış gözlemleniyorsa erkeklerde jinekomasti ameliyatı yapılması düşünülebilir.

Jinekomastiye uygulanabilecek olan ameliyat yöntemleri oldukça farklıdır. Bu yöntemler memede yoğunlaşan dokunun içeriğine göre değişmektedir.

  1. Meme kısmında yalnızca yağ dokusu birikmesi yaşanmış ise vakum yöntemi ile yağı çekmek iyi bir çözümdür.
  2. Memede yağ dokusunun yanı sıra kitle oluşumu da meydana gelmişse küçük bir kesi içerisinden cerrahi müdahale ile sonuç alınmaktadır.

Erkeklerde Memede Büyüme Ameliyatı Sonrası

İlginizi Çekebilir: Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür?

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441778/erkeklerde-memelerin-buyumesi-jinekomasti