Şeker Hastaları İçin Diyet Aşure Tarifi! Diyet Aşure Nasıl Yapılır?

Bu yıl aşure 29 Ağustos 2020 Perşembe günü başlıyor. Peki, aşure neden yapılır ve aşure nasıl yapılır? Hiç diyet aşure yaptınız mı? Şeker hastaları veya diyet yapanların yiyebileceği enfes bir diyet aşure tarifi verelim mi, ne dersiniz? Şimdi önce aşurenin tarihi geçmişi üzerinde biraz duralım ve sonra diyet aşure nasıl yapılır anlatalım.

Aşure Neden Yapılır?

Her sene Muharrem ayında yapılan aşurenin tarihi geçmişinde neler oldu ve aşure neden yapılıyor? En çok Hz. Nuh’un gemisinin Cudi dağına oturması ile özdeşleştirilen aşure gününde, Hz. Adem’inde tövbesi de kabul olmuştur. Hz. Yunus balığın karnından çıkmış, Hz. Musa ve İsrailoğulları ise Firavun’un yaptığı zulümden kurtularak feraha ermişlerdir. Tüm bu sebeplerden dolayı aşure her yıl Muharrem ayında yapılmaktadır ve dağıtılmaktadır.

Şeker Hastaları için Diyet Aşure Tarifi!

Malzemeler

Süslemek için:

Diyet Aşure Nasıl Yapılır?

Şeker hastaları veya diyet yapanlar için enfes bir tatlı olan diyet aşure nasıl yapılır? Diyet aşurede diyet şekeri kullanmaya gerek yoktur. Fakat

meyvelerden gelen şeker eğer yetersiz kalırsa toz diyet şekeri kullanılabilir. Şimdi diyet aşure tarifi ile tatlıyı hazırlayalım.

Alışılagelmiş Şekerli Aşure Tarifi!

Yukarıda verdiğimiz diyet aşure tarifi içerisine yalnızca şeker ekleyerek alışılagelmiş şekerli aşure yapılır. Bunun için tüm malzemeler yumuşadıktan sonra takriben 1 kilo kadar şeker tencereye eklenir. Birkaç taşım kaynatılarak şekerin malzemelerle karışması ve tatlanması gerekir.

En son ocak kapatıldıktan sonra yine aynı şekilde hazırlanan aşure kaselere veya şık bir sunum yapabilmek için fincanlara konulduktan sonra süslemesi yapılır. Süslenen aşureler yine sıcakken veya soğutulduktan sonra servise hazır hale gelir. Afiyet olsun.

- OKU HABER, Gurme bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441790/seker-hastalari-icin-diyet-asure-tarifi-diyet-asure-nasil-yapilir