Ülkelerin Birbirinden İlginç Yasakları

Her ne kadar aynı dünya üzerinde yaşıyorsak da dünya üzerindeki tüm ülkelerin yaşayış tarzı ve alışkanlıkları birbirinden çok farklı. Öyle ki bir topluma ters gelen bir davranış farklı bir toplumda oldukça normal karşılanıyor, hatta bunun yapılmaması yanlış olarak değerlendiriliyor. İşte bu yazıda yabancı ülkelerde yasakları ele alacağız.

Parmak Arası Terlik Yasak!

[caption id="attachment_147254" align="aligncenter" width="642"] Parmak Arası Terlik Yasak![/caption]

Her ülkede uyulması gereken farklı kurallar var. Bunlardan bazıları tuhaf gelse de o ülke için mutlaka mantıklı bir açıklaması var. Ülkelerde ilginç yasaklar yazı dizisinde ilk yasak olarak karşımıza İtalya’nın Capri adasında parmak arası terlik giyme yasağı çıkıyor. Bu yasağın sebebi ise oldukça mantıklı; terliğin çıkardığı o rahatsız edici ses.

Sarı Yasağı

[caption id="attachment_147253" align="aligncenter" width="784"] Sarı Yasağı[/caption]

Tuhaf yasaklardan bir başkası ise Malezya hükümeti tarafından konulmuş sarı renk giyme yasağı. Malezya’da asla sarı renk giyemezsiniz çünkü bu hükümete göre sarı protesto rengi. Sıradaki ilginç yasak ise Kanada’dan geliyor aslında sebebine bakılınca mantıklı gelse de duyanları hayrete düşüren yasak margarinin sarı renkte olması. Tereyağı ile karıştırıldığı için Kanada da margarinin sarı renkte olması yasak.

Plastik Poşet Yasağı

[caption id="attachment_147252" align="aligncenter" width="656"] Plastik Poşet Yasağı[/caption]

Sıradaki yasak Ramazan ayı sadece Türkiye’de mi garip yaşanıyor diyenler için geliyor. Dubai’de Ramazan ayında yemek yemenin cezası önce uyarı daha sonrasında ise hapis olarak karşımıza çıkıyor. Ülkeler ve yasakları turunda bir başka durak ise Kenya’da ki Plastik poşet kullanma yasağı. Doğaya zarar verdiği gerekçesiyle Kenya hükümeti tarafından yasaklanan plastik poşet yerine fileler kullanılıyor.

Trafik Yasağı

[caption id="attachment_147255" align="aligncenter" width="752"] Trafik Yasağı[/caption]

İlginç bir yasak da Filipinlerden geliyor. Filipinlerde yürürlükte olan kanuna göre plakasının son hanesi 1-2 olan araçlar pazartesi günü trafiğe çıkabilirken; 3-4 olanlar Salı,5-6 olanlar Çarşamba,7-8 olanlar Perşembe,9-0 olanlar ise Cuma günü trafiğe çıkabiliyor.

İkinci Çocuğu Yapmak İçin Vergi Ödemek Gerekiyor

[caption id="attachment_147256" align="aligncenter" width="752"] İkinci Çocuk[/caption]

Nüfusu oldukça kalabalık olan Çin’de nüfusu artışının önüne geçmek için 1987 yılında kanunlaştırılan bir yasak ise tek çocuk kanunu olarak kayıtlarda yerini alıyor. Çin’de bir çocuktan fazlasını yapmak isteyenler devlete vergi ödemek zorunda. İlginç yasaklardan bir başkası ise Pensilvanya’dan geliyor. Pensillvanya’da banyoda şarkı söylemek yasak ancak bu yasağın kimler tarafından nasıl denetlendiğine dair bilgilere ulaşılmış değil.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441809/ulkelerin-birbirinden-ilginc-yasaklari