İçerik Pazarlama Nedir?

Günümüzde geleneksel pazarlama yöntemleri giderek etkinliğini düşürürken, yerini daha yeni ve yaratıcı bir yönteme bırakıyor. Dijital pazarlama daha sık ve yoğun kullanılırken, bir yandan da rekabet gün geçtikçe artıyor. Bu rekabet içinde hayatta kalabilmek için fark yaratmak daha da önemli; ama bir o kadar da zor hale geliyor. Bu pazarlama hedef kitlenizin ilgisini çekerek onları birer müşteriye/tüketiciye dönüştürebilecek konuyla ilgili, değerli ve tutarlı içerik yaratmaya odaklanan bir pazarlama stratejisi yaklaşımıdır.

İçerik Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarda sizin özgünlüğünü ya da sıradanlığınızı yansıtacak olan temel nokta ürettiğiniz içeriklerdir. İçerikleriniz ürününüzü ya da hizmetinizi tanıtacak, diğerlerinden farkınızı ortaya koyacaktır. Fakat bu yetmez. Milyonlarca kullanıcının olduğu ve bu kullanıcılara ürün satmak/ hizmet vermek için milyonlarca firmanın olduğu dijital ortamda “farkınızın” olması yetmez. Farkınızın potansiyel müşterileriniz tarafından da bilinmelidir. Bu anlamda görünürlük ön plana çıkmaktadır. Hatta öyle ki, görünürlük birçok şeyin önüne geçebilmektedir.

Pazarlamada en çok kullanılan strateji SEO uyumlu makale yazımı olmakla birlikte, bu tek yöntem değildir.

İçerik Pazarlama Neleri Kapsar?

İnternette yapılan aramalarda görünür olmanın çeşitli yöntemleri vardır. SEO (Search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu, web sitenizin ya da bloğunuzun arama motorlarında daha yüksekte yer almasını sağlamak amacıyla ilgili sitenin optimize edilmesi anlamına gelir. SEO uyumlu içerik oluşturmak ise kısaca içeriğinizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almanızı sağlamak için özel çalışma yapılarak oluşturulmuş metin anlamına gelir.

İçerik Pazarlama Nedir?

Makalenin SEO uyumlu hale getirilmesi için özgün olması, anahtar kelime çalışmasının yapılmış olması, metnin konuya göre ideal uzunlukta yazılmış olması gibi önemli kriterler vardır.

Bununla birlikte unutulmaması gereken bir konu yazı pazarlamaya temel yaklaşımdır. Esasında içeriğin Google’da ya da herhangi başka bir arama motorunda ilk sıralarda çıkması amaç değil araçtır. Önemli ve vazgeçilmez bir araçtır; ama araçtır.

En temel amaç; içeriğin ya da içeriğin ilgili olduğu sayfanın daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesidir. Arama motorlarının ilk sıralarında yer almak bunun en iyi yöntemlerinden biri olsa da tek yöntem değildir. Düşünebileceğimizden çok daha fazla pazarlama yöntemleri vardır.

Örneğin sosyal medyanın etkin olarak kullanılması, sektör fenomenleri ile iş birliği yapılması, konu seçimi, konunun nasıl bir yöntem kullanılarak yazılacağı vb. birçok farklı strateji geliştirmeniz mümkün. Sosyal medyada etkin olmak da oldukça geniş bir kavramdır. Çünkü farklı platformların farklı özellikleri vardır ve üretilen içerikler bu özgünlükler düşünülerek üretilmelidir.

Kısacası, içerik pazarlama tüm bu olanakları bir bütün olarak ele alır ve tüm bu olanakları birbirini tamamlayacak bir biçimde planlar.

BAKINIZ: Domain Uzantılarının Anlamları Nelerdir?

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441813/icerik-pazarlama-nedir