KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Üniversitelerin açılmasıyla beraber, öğrencilerin KYK Burs Başvurularının ne zaman yapılacağı konusunda araştırmaları da başlamıştır. Peki, KYK Burs Başvuruları başladı mı?

Öğrencilerin her anlamda ihtiyacının karşılanması için Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her yıl verilen burs, öğrenim kredisi başvuruları kısa zamanda başlayacaktır. Kredi ve Yurtlar kurumundan yapılan açıklamaya göre, yatay ve dikey geçiş öğrencileri, doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin tüm işlemlerini tamamlamasından sonra burs başvurularının da başlayacağı belirtilmişti.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı tercih sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra kazandıkları üniversitelere tercihlerini yaptıran öğrenciler heyecanla burs başvurularının başlamasını bekliyorlar. Birçok kurum öğrencilere bu imkanı sağlasa da Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak çalışma gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından devlet burs başvurularını da yakın zamanda açacaktır. Burs almaya hak kazanamayan öğrenciler de öğrenim kredisi imkanından faydalanabilmektedirler.

KYK Burs Başvuruları Başladı Mı?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre Burs-Kredi başvuruları henüz başlamadı. Kısa sürede başlayacağını açıklayan KYK, net bir tarih belirtmemiştir.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, "Kredi ve burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin bütün işlemlerini tamamladıktan sonra alınacağı" belirlenmiştir. Kredi Yurtlar Kurumu burs başvurularını 2018 yılında 15 Ekim de almaya başlamıştı. Bu yıl ise başvuruların en geç 20 Ekim tarihinde başlayacağı tahmin edilmektedir.

KYK Burs Ücreti Ne Kadar?

2019 yılı için belirlenmiş olan burs ücreti lisans ve ön lisans için 500 TL, yüksek lisans için 1000 TL, doktora öğrencileri için ise 1500 TL idi. Dolayısıyla öğrenciler 2019 yılında bu ücretleri alıyor lakin Cumhurbaşkanı tarafından yapılan son açıklamaya göre 2020 yılında burs ücretlerinde artış olacağı tahmin edilmektedir.

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442018/kyk-burs-basvurulari-ne-zaman-basliyor