Sarı Karpuz Nedir ? Sarı Karpuzun Nelere Faydası Vardır ?

Sarı karpuz lif kaynağı olan, ilk olarak Çin’de üretilen daha sonra Türkiye’de üretilmeye başlanan bildiğimiz kırmızı karpuzun sarısı olan meyve türüdür. Yüz yıllar önce üretilen sonra üretimi duran sarı karpuz şimdi tekrardan Burdur’da üretilmeye başlandı.

Bazı insanların bu karpuz türünü keleğe benzettiği de olur. Tadı da çok farklı ve şifa kaynağı olarak görülmektedir. Bu yüzden birçok kişi sarı karpuz talep ediyor. Diğer karpuzdan farklı olarak üretimi yapılırken fazla güneşten zarar görüyor ve üstü kapatılıyor. Yani üretimi diğer karpuza göre biraz zor. Peki sarı karpuzun faydaları nedir? Hep birlikte öğrenelim. 

Sarı karpuz nedir? Faydaları nedir?

1- Sarı karpuz vücudunuzu mikroplardan temizler

Vücutta dolaşan mikropların temizlenmesine yardımcı olur ve kan şekerini dengede tutar. Tabi bunu aç karnına tüketmelisiniz. Böylece daha hızlı denge sağlar.

2- Pek çok vitamin içerir

Sarı karpuz faydaları arasında bir de vitamin deposu olmasıdır. Vitaminlerin vücudumuza yararını hepimiz az çok biliyoruzdur peki sarı karpuzda olan vitaminler nedir? Bunlar; kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminidir.  Diyet yapmak isteyenlerin listeye sarı karpuz yazmalarında fayda var diyebiliriz.

3- Bağırsak kanserinden korur

Sarı karpuz içerdiği  pos ve lif sayesinde sizi bağırsak kanserinden korur. Özellikle kabuğu ve çekirdeğinden çay yaparak bağırsak kanserinden korunmanız mümkün.

4- Böbrek taşı düşürmek için birebir meyve

Böbreğinizdeki taşın ağrısız bir şekilde idrar yoluyla dökülmesine yardımcı olur. Tabi yine aç karnına tüketmelisiniz daha hızlı sonuç alırsınız.

5- Kanı temizler

Kanınızı temizleyerek sizi çeşitli hastalıklardan arındırır. Toksinleri vücudunuzdan atar.

6- Kemik gelişimini destekler

Kemik gelişimini de sağlayan sarı karpuz sağlık açısından yararlı bir meyve. Sarı karpuz faydaları ve  sarı karpuz hakkında bir çok bilgiyi derledik. Sarı karpuz önceden kış aylarında yenilebilmesi için saklanırmış hatta rakı sofralarına meze olurmuş. Şimdi de neslinin tükenmemesi için uğraş verilen bir meyvedir. Tadı diğer karpuza göre biraz daha tatlıdır. Ama aç karnına tüketmek her zaman daha yararlı.

Üretim çalışmaları tekrar devam ediyor fakat pek çok hastalığa iyi gelmesi talebi arttırıyor. Yani kısaca sarı karpuz en yararlı meyvelerden bir tanesidir. Bol bol tüketmeliyiz. Bakınız: GDO'lu gıdalar artık evlerde ve tarlalarda kolayca tespit edilecek

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442061/sari-karpuz-nedir-sari-karpuzun-nelere-faydasi-vardir