Devamsız Öğrencisi Olan Velilere Para Cezası Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitiminde devamsızlık yapan öğrencilerin velilerini ilgilendiren yeni bir proje üretildi. Bu projeye göre devamsızlık yapan öğrenci velilere para cezası kesilecek.

Velilere Para Cezası Kesilecek

2018 yılında başlatılan “devamsızlık yapmayan öğrenciye başarı belgesi verme” projesiyle öğrencilerin devamsızlığı çözülemeyince, MEB yeni bir yönteme başvurma kararı aldı. Bakanlık başarı ödülü ile önleyemediği öğrenci devamsızlığını, velilere para cezası uygulayarak önlemeye çalışacak. MEB aldığı bu yeni karar doğrultusunda tüm il ve ilçelerin milli eğitim müdürlüklerine bildiri göndererek uyarıda bulundu.

Öğrenci Velilerine Para Cezası Nasıl Uygulanacak?

Öğrenci velilerini yakından ilgilendiren, velileri uyarma ve para ile cezalandırma projesi ile ilgili tüm okullar bilgilendirildi. Öğrencinin devamsızlığı durumunda yapılması öngörülen işlemler listesinde yer alan maddelerden bazıları:

Uygulanacak velilere para cezası uygulaması ile öğrencilerin eğitimlerine ara vermeden düzenli bir şekilde devam etmeleri planlanıyor. Devamsızlıkta meslek liseleri ile imam hatip liseleri ilk sıralarda yer alıyor. Öğrencilerin devamsızlık nedenlerinin başında ise sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: 2019-2020 Eğitim Uçuş Yılı Töreni

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442202/devamsiz-ogrencisi-olan-velilere-para-cezasi-geliyor