Ozon Terapisi Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Ozon tedavisi olarak bilinen ve ozon moleküllerinin oksijenin kullanım kapasitesini artıran özelliğinden yararlanılmasıyla ortaya çıkartılmış olan terapi sayesinde birçok hastalığın etkili bir biçimde geriye döndürülmesi gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Ozon tedavisi nedir Konusu birçok kişi için merak konusu olmaktadır. Bu tedavi günümüzden çok uzun yıllar öncesinde keşfedilmiş ama tıp biliminin geliştirilmesi ile kullanım alanları ve kullanım şekilleri her geçen gün artmıştır.

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Peki ozon tedavisi nasıl yapılır? Ozon terapisi, etki mekanizması bakımında, temel olarak hücrelerin yenilenmesi ve iyileştirilmesi görevini görür. Dolayısıyla uygulandığı bölgede hızlı bir iyileşme sağlar. Üstelik bu moleküllerin sterilizasyon etkisi de bulunduğundan vücut için yabacı olan ve mikrop niteliği taşıyan moleküller dokudan uzaklaştırılır. Tedavi ise genel anlam da enjeksiyon ya da kan transferi ile gerçekleştirilmektedir. Uygulama yöntemleri arasında sauna sistemi de yer almaktadır.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Tedavisi

Ozon terapi yöntemi ilk olarak kanın yenilenmesinde tercih edilebilir. Çeşitli kan hastalıklarında kullanılabilecek bu yöntem, dolaylı kan dolaşımının direkt bağlantılı olduğu dokuların tedavisinde de kullanılır. Bu dokuların başlıcaları arasında kal ve damar dokuları yer almaktadır. Kalp ve damarlar, kan ile doğrudan bağlantı içindedir. Ozon kana verilirken, kişiden bir miktar kan alınır ve ozon molekülleri bu kana karıştırılır. Bu kan tekrar kişiye verilir ve dolaşımla birlikte ozonun faydalı etkileri görülmeye başlanır.

Cilt Hastalıklarının Tedavisi

Ozon sauna ise özellikle akciğer hastalıklarının ve çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde etkili olmaktadır. Bu tedavi ile ozon molekülleri direkt olarak deri ile temas halindedir. Açık yaraların, egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının giderilmesi için bu yöntem destekleyici tedavi niteliği taşır. Cilde canlılık kazandırmak, cilt esnekliğini artırmak ve cilt yaşlanmasını geciktirmek için de bu tedavi tercihe dilebilmektedir.

Astımda Etkili Tedavi

Ozon saunası, aynı zamanda solunum sistemi ile de temas halinde olmaktadır. Bu sayede ozon molekülleri oldukça yoğun bir şekilde akciğerlere iner ve hızlı bir etki oluşur. Oksijen ciğerlerden difüzyon yolu ile kana karışan ozon aynı yoğun etkisini kan dokusunda da gerçekleştirir ve buradan tüm dokulara yayılır. Özellikle astım hastalıklarının tedavisinde tercih edilen bu yöntem uygulanma şekline göre çok fonksiyonluluk gösterir. Ozon terapi fiyatları ise genellikle tedavinin uygulanış şekline göre farklılık göstermektedir.

Ozon Tedavisi Fiyatları

Ozon tedavisi fiyatları üzerinde etkili olan konular arasında öncelikle hangi hastalığın tedavi edileceği konusu gelmektedir.   Bazı rahatsızlıklar, terapi süresi ya da seans sayısı bakımından farklılık göstermektedirler. Seans süreleri, tedavinin uygulanma yöntemi ve ozon terapisi seansları fiyatlar üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olmaktadır.

 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442213/ozon-terapisi-hangi-hastaliklara-iyi-geliyor