2019 Yılı Yabancılara Konut Satış Rakamları

2019 yılının Ağustos ayına gelinen şu günlerde yılın ilk yarısına dair konut satış rakamları ve istatistikleri ortaya çıkmaktadır. Buna göre, yılın ilk yarısında satılan her 100 konuttan dördünün yabancılara satıldığı istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, 2018 yılıyla kıyaslandığında yabancılara konut satışının yüzde 69 oranında artarak yaklaşık 20 bin rakamlarına denk geldiği ifade edilmiştir.

TÜİK verilerine göre yılın ilk yarısında toplam 505 bin 796 adet konutun satışı gerçekleşmiştir. Satılan konutlar içerisindeki yabancılara yapılan konut satışı payı, son altı yılda dört kat artmıştır. Bir başka deyişle, her yıl daha çok yabancı kişinin Türkiye'den ev satın aldığı kanıtlanmıştır. Yabancıların en çok konut satın aldığı il İstanbul olarak bilinmektedir. İkinci sırada ise Antalya bulunmaktadır. Üçüncü sırayı ise Ankara almaktadır.

Yabancıya Konut Satışı Rakamları Göz Dolduruyor!

Bu istatistiklere ek olarak, Türkiye'den en çok konut satın alan milletin ise Iraklılar olduğu ifade edilmektedir. İkinci sırada ise İranlılar yer almaktadır. Iraklıları ve İranlıları sırasıyla Ruslar, Suudi Arabistanlılar ve Afganlar takip etmektedir. Bu verilerden anlaşılacağı üzere Ortadoğu halkının Türkiye'den konut alma konusunda Avrupalı vatandaşları geride bıraktığından net bir şekilde bahsedilebilir.

Türkiye'deki yabancılara konut satış rakamlarının her geçen yıl artmasının sebebi, hiç şüphesiz döviz kurudur. Döviz kurunun değerlenmesi sayesinde yabancıların Türkiye'den ev alması daha kolay hale gelmektedir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442273/2019-yili-yabancilara-konut-satis-rakamlari