Rusya'ya Kiraz İhracatı Toroslardan Yapılıyor!

Rusya'ya kiraz ihracatı Toroslardan yapılıyor

Konya'nın Toroslar üzerinde bulunan ilçesi Hadim; Türkiye'nin en geç kiraz hasadının yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Bu bölgede yetişen kirazın ise önemli bir farkı bulunmaktadır. Ziraat-900 cinsi kiraz; 2019 Temmuz itibariyle bilhassa Rusya'dan büyük talep görmektedir.

Ziraat 900 cinsi kirazın lezzeti ve kalitesinden dolayı ününün Rusya'ya kadar ulaştığı söylenmektedir. Hadim kirazının popülerliğinin artması sayesinde Türk kirazı olarak anılması da mümkün olmaktadır. Hadim kirazının hasadının iki ay daha devam etmesi planlanmaktadır. 2019 yaz sonu itibariyle Hadim kirazında 20 bin ton rekolte beklenmektedir. Hadim kirazının %90'ının dış piyasaya ihraç edilmesi düşünülmektedir. Rusya'ya kiraz ihracatı Toroslardan yapılıyor. Geriye kalan kısmı ise muhtemelen iç piyasada değerlendirilecektir.

Hadim Kirazının Popülerliği Her Geçen Gün Artıyor!

Hadim kirazının Rusya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edilmesi; Türkiye adına oldukça güzel bir haberdir. Bilhassa ekonominin zorluklar yaşadığı bu dönemde ülkeye girecek döviz miktarının bir kısmının Hadim kirazından kaynaklanacak olması, bu kirazın ülke adına önemini anlatmaktadır. Temmuz ayının sonunun geldiği şu günlerde, kirazın hasadı devam etmesine rağmen satın almak isteyenler tarafından ilginin yüksek seviyelerde olduğu söylenmektedir.

Fiyatların ise sekiz ile on lira arasında değiştiği bilinmektedir. Hadim kirazının günlük 30-40 tonunun ihracat için yurt dışına gönderildiği bilgisi oldukça olumlu bir gelişmedir. Önümüzdeki günlerde ise bu rakamların artacağı kesin gözükmektedir. 2019 yılının ihracattaki parlayan yıldızı Hadim kirazı olacaktır.

Bakınız: İhracat Rakamları Temmuz Ayında Artışa Geçti! -1

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442491/rusyaya-kiraz-ihracati-toroslardan-yapiliyor