Makyaj Nasıl Temizlenir? Makyaj Ekipmanları Temizliği Nasıl Yapılır?

Her kadın yeni bir başlangıç yapmayı sever. Temiz, parlak bir ciltle yeni güne başlamak istiyorsanız o zaman mutlaka gece uyumadan tüm makyajınızı silmelisiniz. Geceleri cildinize makyaj yaparak cildinizin bir o kadar güzel görünmesini sağlayabilirsiniz, fakat gece makyajla uyumak cildinizin kurumasına, sivilce oluşumuna ve kırışıklıklara neden olabilir. Göz makyajını silmeden uyumak, göz enfeksiyonlarına, göz tahrişine neden olabilir. Makyajınızı mutlaka ama mutlaka gece uyumadan temizlemelisiniz. Peki, Makyaj Nasıl Temizlenir? Makyaj Ekipmanları Temizliği Nasıl Yapılır?  Bugün sizlere, makyajınızı nasıl tamamen temizleyeceğiniz konusunda ipuçları vereceğiz. Sizde bu ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Makyaj Nasıl Temizlenir?

1- Mutlaka Makyaj Temizleyici Kullanın

Makyaj temizlemek için çoğu kişi yüzünü sabunla yıkıyor ya da ıslak mendille silerek yetiniyor. Lakin bu temizlik doğru bir yol değildir. Makyajınızı tamamen temizlemek için mutlaka makyaj temizleyicisi kullanmanız gerekmektedir. Makyaj temizleyicisi ile yüzünüze masaj yaparak makyajınızı temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra, ıslak veya beyaz pamuklu bir bez ile yüzünüzü temizlediğiniz takdirde tüm makyajınızdan kurtulmuş olacaksınız. Eğer yüzünüzü bez ile sildiğiniz de hala üzerinde allık veya fondöten kalıntısı var ise temizleyici uygulamaya devam edin. 2. Cildinize Her Zaman Nazik Olun

Makyaj silme işlemi yaparken cildinize nazik davranmalısınız. Özellikle cildinizi asla kuru bırakmamalısınız. Yüzünüzü silerken cildinizde kurumayan içeriğinde besleyici yağ olan ürünleri kullanmanızı öneriyorum. Parmaklarınız yardımıyla göz kapaklarınıza, kaşlarınıza, dudaklarınıza az miktarda da olsa nemlendirici yardımıyla hafifçe masaj yapın. Cildinizi ve makyajı gevşettikten sonra silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yüzünüzü sert bir şekilde ovalamanıza gerek yok.

2- Buharlı Isıdan Yararlanın

Yüzünüzdeki makyajı temizlemeden önce yüzünüzü sıcak su ile buğulayabilirsiniz. Buhar gözeneklerinizi gevşettiği gibi, temizleyicinin cildinize derinden nüfus etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle cildiniz makyajdan tamamen temizlenebilecektir. 4. Gözlerinize Ekstra Dikkat gösterin Maskara ve rimel çıkarması en zor olan makyaj malzemelerindendir. Ayrıca ovaladığınız takdirde, göz çevrenizin kızarma sorunuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Göz çevresinin cildi oldukça hassastır. Pamuk kullandığınız takdirde, makyajınız toplanacaktır. Göz makyajında pamuk kullanmamanızı öneririm. Yağ bazlı ya da çift bazlı ürünler kullandığınızda göz makyajınızı ovalamaya bile gerek duymadan temizlemiş olacaksınız.

Su geçirmez maskara kullandığınızda, temizleme ürününüzü, su geçirmez göz makyajı temizleyici ürünle değiştirin. Aksi takdirde kirpikleriniz kırılacak ve gevşetmek için sert bir şekilde ovalamanız gerekebilir. Mendili ıslatın, ve yumuşak bir şekilde bastırarak maskarayı temizleyebilirsiniz. 5. Kalıcı Ruju çıkarmak için Yağ Bazlı Makyaj Temizleyici Kullanın. Sıvı veya krem makyaj temizleyicisi kullanarak kalıcı ruj temizlenmesi sağlanabilir. Yağ bazlı bir makyaj temizleyicisi kullanarak uzun süre kalıcı olan ruju da kolaylıkla silebilirsiniz.

3-. Islak Mendil Kullanmayın 

En başında dediğim gibi kadınlar makyajlarını temizlemek için ıslak mendil kullanmaktadır. Bu uygulamayı size kesinlikle önermiyoruz. Hanımlara bunları söylediğimizde bebeklerin cildi çok hassas olduğunu düşünerek den, ciltlerine de iyi geldiğini düşünmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Islak mendil, ciltteki makyajın dağılmasına neden olmaktadır.

Cildinizi Temizledikten Sonra Ne Yapmalı

Makyajınızı artık temizlediniz. Kullanmak istediğiniz, cildinize iyi gelen herhangi bir toner, nemlendirici ya da serum yardımıyla cildinizi koruyun. Sabahları uyandığınızda temiz bir ciltle uyanacak ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. Makyajınızı temizlediniz, aklınıza takılan bir konu daha oldu. Makyaj Ekipmanları. Makyaj ekipmanlarını her makyaj yapmaktan sonra temizlemenizi elbette önermiyorum. Fakat en az haftada bir defa bu ekipmanları temizlemeniz gerekmektedir. Peki, Makyaj Ekipmanları Nasıl Temizlenir?

Makyaj Ekipmanları Nasıl Temizlenir?

Hepimiz elbette en güzel makyaja sahip olmak isteriz. Kimse kirli ya da çok kullanılmış makyaj ekipmanı kullanmak istememektedir. Bakteri yüklü bu araçlar cilt döküntülerine ya da enfeksiyonlara neden olabilir. Sağlık açısından önemli olan makyaj ekipmanlarının nasıl temizleneceğini öğrenmek için, okumaya devam edin.

Makyaj Fırçaları Temizliği

Kirpik Kıvırıcı Temizliği

Maskara , göz kalemi ve bakteriler kirpik kıvırıcınızın yüzeyini kaplayabilir. Bir kıvırıcı en az haftada bir temizlenmelidir eğer hassas gözleriniz veya herhangi bir göz enfeksiyonu varsa her gün temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Manikür ve Pedikür Aletleri Temizliği

Manikür ve pedikür aletlerinden kaynaklanan enfeksiyonlarla ilgili korku hikayeleri var çünkü aletler kir, bakteri ve vücut sıvılarıyla temas ediyor. Düzgün temizlik şarttır. Her kullanımdan sonra tahta çubuklar ve pamuklu pedler gibi tek kullanımlık ürünleri kesinlikle atın. Metal aletler, ulaşılması zor alanlara girmek için eski bir diş fırçası kullanılarak ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkanmalıdır.

Parmak ayırıcılar veya tırnak fırçaları gibi plastik veya sentetik malzemeler ıslak bir bez yardımıyla silinmelidir. Tırnak törpüleri ve tamponlar gibi aşındırıcı yüzeyler, temiz tırnak fırçası ile fırçalanarak temizlenmelidir. Aletlerin tamamen kuru ve temiz bir kapta saklandığından emin olun. Kirli takımları hava geçirmeyen bir plastik torba veya kabın içinde bırakmayın çünkü bu bakterilerin daha çoğalmasına neden olabilir.

Makyaj Süngeri Temizliği

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442563/makyaj-nasil-temizlenir-makyaj-ekipmanlari-temizligi-nasil-yapilir