Berat Albayrak Kredi Faiz Oranlarının Düşmesi Hakkında Ne Dedi?

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank; konut ve ihtiyaç kredilerinde yapmış oldukları faiz indirimlerinden dolayı son günlerde gündem olmuşlardır. Ekonomiyi olumlu anlamda etkilemesi kesin olan bu gelişmeler hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın değerlendirmeleri de oldukça pozitiftir.

Berat Albayrak; bilhassa Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın konut kredisi faizlerini indirmesinin dengeleme sürecinin pozitif etkilerinin piyasaya yansımasını gösteren önemli bir detay olduğuna dikkat çekmiştir. Twitter hesabı üzerinden yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bakan Albayrak; kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürmesinin vatandaşlar başta olmak üzere tüm iş dünyasına pozitif bir ivme kazandıracağını belirtmiştir.

Kredi Faiz Oranları Ne Kadar Düştü?

Ziraat Bankası; 2019 Ağustos ayından itibaren geçerli olmak üzere miktarı 500 bine kadar olan konut kredilerinin 180 ay vadeyle ödenmesi karşılığında uygulanacak faiz oranlarının aylık %0,99 olacağını dile getirmiştir. 500 bin ile bir milyon lira arasındaki konut kredileri için ise aylık %1,19 faiz oranı uygulanacaktır. 1 milyon ve üzeri konut kredileri için ise aylık %1,39 faiz oranının uygulanması söz konusu olacaktır. Vakıfbank ise tüm tutar dilimleri için Ziraat Bankası ile eşdeğer faiz oranları uygulamaktadır.

Buna ek olarak, Vakıfbank, kendi kampanyalarına katılan firmaların konut projelerinden konut satın almak isteyen bireysel müşterilere ise aylık %0,79 faiz oranı uygulamaktadır. Bu faiz oranlarının 180 aya kadar vade için geçerli olduğunu eklemek gerekir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442651/berat-albayrak-kredi-faiz-oranlarinin-dusmesi-hakkinda-ne-dedi