Gençliğin Tarihle İmtihanı (Video Röportaj)

Kanuni Sultan Süleyman'dan Cumhuriyet Tarihine gelinceye kadar bir çok kez sorunlar, savaşlar yaşanmıştır. Biz sizler için gençlere, Kanuni Sultan Süleyman'ın babasının adını ve Cumhuriyetin ilanını sorduk. Ve Gençliğin Tarihle İmtihanı na şahit olduk.

Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı Devleti'nin yükseliş döneminin son padişahıdır. 40 yıl at üzerinde savaşarak Osmanlı'nın topraklarını genişleten padişahın babası; Yavuz Sultan Selimdir. Yavuz Sultan Selim de bir o kadar başarılı bir padişah olmasına rağmen, gençlerimizin bir türlü aklına gelememiştir.

[caption id="attachment_183136" align="alignnone" width="1280"] Gençliğin Tarihle İmtihanı (Video Röportaj)[/caption]

Gençliğin Tarihle İmtihanı devam ederken ikinci bir sorumuz ise Cumhuriyetin ilanı hakkında olmuştur.

Cumhuriyet Ne Zaman İlan Edilmiştir?

29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet sayesinde, özgürlüğümüzü kazanmış olduk. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi ve demokrasiye önem veren cumhuriyetin ilanı Türkler için bir dönüm noktası olmuştur. Böyle şanlı bir tarihe sahip olmamız nedeniyle 29 Ekim'in yaklaştığı bu günlerde gençlerimize bu soruyu yönelttik.

[caption id="attachment_183135" align="alignnone" width="1280"] Gençliğin Tarihle İmtihanı (Video Röportaj)[/caption]

Atatürk'ün güvenmiş olduğu gençlerimiz sorulan sorunun cevabını hatırlarken biraz sorun yaşamışlardır. Hemen akıllarına gelmemiş biraz düşündükten sonra cevaplarını vermişlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bir Tarihçinin Gezi Rehberi: İlber Ortaylı Seyahatnamesi

[rank_math_rich_snippet]

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442676/gencligin-tarihle-imtihani-video-roportaj