Kariyer Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta 

Etkili Kariyer Planı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

[caption id="attachment_160689" align="alignnone" width="1024"] Etkili Kariyer Planı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?[/caption]

Kariyer planı, kişinin tüm hayatını etkileyen; onun günümüz ve gelecekteki yaşam standartlarını belirleyen en önemli karar ve programlardan biridir. Doğru ve etkili bir gelecek planı, kişinin gelecekte çok başarılı olmasına ve kendini gerçekleştirmiş olmasına katkı sağlar. Bazı insanlar çok doğru gelecek planları yaparken; bazıları ise bazı küçük detaylardan dolayı yanlış kararlar verebilmektedir. Peki, doğru gelecek planı için neler yapılmalıdır? Neler yapılmamalıdır?

Kariyer Planı Yaparken Sıkça Yapılan Hatalar Nelerdir?

[caption id="attachment_160691" align="alignnone" width="1024"] Kariyer Planı Yaparken Sıkça Yapılan Hatalar Nelerdir?[/caption]

Etkili Gelecek Planı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

[caption id="attachment_160701" align="alignnone" width="1024"] Etkili Gelecek Planı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?[/caption]

Etkili ve doğru bir kariyer planı için 5 sistematik adım takip edilmelidir:

1. Hedef Belirleme

Kariyer planının ilk aşaması hedef belirlemedir. Etkili bir geleceğe sahip olmak, iyi bir kariyer yapmak için öncelikle kişinin kendisine uygun hedefler belirlemesi gerekmektedir. Bu noktada, kendini tanıma ve potansiyelinin farkında olmak büyük önem taşımaktadır.

Kendini Tanıma Testi İçin Tıklayınız.

2. Sektörünü Belirleme

Kariyer planı hazırlarken önemli olan bu 2. adımda çalışmak istenen sektör ve hatta bölüm planlanır. Bilişim alanında eğitimci olarak çalışmak ile bilişim alanında yazılımcı olarak çalışmak arasında dağlar kadar fark vardır. Bu nedenle kişinin kendini güçlü ve zayıf yönleri ile tanıması büyük önem taşımaktadır.

3. Rol Model Bulma

Kariyer planı hazırlarken önemli bir adım daha olan rol model aşamasında, kişinin kendisine uygun rol modeli seçmesi büyük önem taşır. Kendi çalışmak istediği alanda başarı elde etmiş ve hatta başlangıçta kendi koşullarına benzer koşullara sahip olan bir kişiden esinlenmesi, kişinin çok daha başarılı olmasına yardımcı olur. Örneğin maddi durumu kendisi ile benzer koşullarda başlayan bir kariyer planı ile kendisinden çok daha fazla imkanla yola çıkan birini rol almak aynı etkiyi yaratmaz. İkinci seçenekteki rol modele benzeyememe durumunda, kişinin ilk bahanesi maddiyat olur. Başarı hikayesi güçlü kişileri rol model almak, kişinin her adımda daha ileri gittiğini hissetmesine yardımcı olur.

4. Tasarruf Yapmayı Öğrenme

Kişinin kariyer planı yapmasını öğrenmesi, yani tasarruf gücünü kuvvetlendirmesi çok önemli bir planlama adımıdır. Karar verme, aldığı kararların sorumluluğunu kabullenme ve yeni kararlar alırken risk almaktan çekinmeme, yapılan planın kolayca uygulanmasına yardımcı olur.

5. Diğer İş Pozisyonlarını Düşünme

Kariyer planı hazırlanırken bir plana bağlı kalarak inatlaşılmamalıdır. Elde edilen planın doğru çalışmadığı durumlarda anında yönelinebilecek kuvvetli iş planları eklenerek, yeni iş alanlarının ve diğer iş pozisyonlarının da kenarda bir köşede bekliyor olması gerekmektedir. Bu noktada multi-tasking insan olmak önemli bir özellik olacaktır.

Bakınız: Multi - Tasking İnsan nedir? 

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442684/kariyer-plani-yaparken-dikkat-edilmesi-gereken-5-nokta