Kurutlu’da 2000’e Yakın Hayvana Ait Fosiller Heyecanlandırdı

Kurutlu'da Hayvan fosilleri bulundu

Hirfanlı Barajı yakınlarında 2015 yılından bu güne kadar devam eden kazı çalışmalarında arkeoloji ve paleontoji çevrelerini sevindiren bir gelişme yaşandı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Hirfanı barajı yakınlarında yaklaşık olarak 2000 hayvana ait olduğu düşünülen fosillere rastlandı. Fosiller üzerinde yapılan detaylı çalışma ile süreç netleşecek.

 

KAEÜ Antropoloji Bölümü Kazı Başkanı Açıkladı

Bölgede aktif olarak çalışan kazı ekibinin başkanı olan araştırma görevlisi Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman, konu ile ilgili bir açıklama yaparak, Bakanlar Kurulu kazısı olarak devam etmekte olan kazının 2015 yılından bu yana devam ettiğini, ekip olarak birçok heyecanlandıran fosile ulaştıklarını söyledi. Özellikle Anadolu tarihini aydınlatmak ve yaklaşık 7 milyon yıl önceki doğa konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için titizlikle çalışılan kazıda, birçok fosile rastlandı. Kazı çalışmaları devam ediyor. Fosillerin pek çoğu oldukça iyi durumda ve müzede de sergilenebilecek.

Kurutlu'da 2000’e Yakın Hayvan Fosili

Yetkililerden gelen açıklamaya göre, Kurutlu’da yapılan çalışmalarda 2000 hayvanın fosillerine ulaşıldı ve bu hayvanların tamamına yakını omurgalı canlılardan oluşuyor. Atlar, farklı cinslerde kediler, zürafa ve filler bu hayvanların yalnızca bazıları. Bu bilgiler, Hirfanlı Baranlı yakınlarında bir zamanlar filler ve zürafaların yaşadığını da kanıtlıyor. Bulunan fosillerden bazıları bizzat müzelerde sergilenecek. Çevrede yapılan kazı çalışmaları ise devam ediyor. Birçok fosile daha ulaşılması bekleniyor.

Bakınız: Deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil bulundu

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442756/kurutluda-2000e-yakin-hayvana-ait-fosiller-heyecanlandirdi