Ispanak Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son günlerde yaşanan zehirlenme vakaları hızını korumaya devam ederken herkesin aklında aynı sorular belirdi; ıspanak zehirler mi? Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Ispanak, özellikle kış mevsiminde boca tüketilen ve demir ve vitaminler bakımından oldukça faydalı bir yeşil yapraklı sebzedir. Fakat İstanbul Esenyurt’ta meydana gelen ıspanak sonucu zehirlenme vakaları bu faydalı sebzenin sorgulanmasına neden oldu. Bu yazıda ıspanak zehirlenmesi hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ISPANAK ZEHİRLENMESİNE NELER NEDEN OLUR?

Ispanak zehirlenmesi yalnızca bu sağlıklı sebzeden dolayı meydana gelen bir durum değil. Ispanak tek başına ve iyi yıkandığı şekilde yendiğinde herhangi bir zehirlenme durumu ile karşılaşmak pek mümkün durmuyor. Fakat bu yer sebzesinin doğru şekilde ve dikkatlice yıkanması gerekiyor. Dolayısıyla zehirlenme durumları da iyi yıkanmamış olan ıspanağın tüketilmesi sonucunda gerçekleşebiliyor.

Ispanak gibi toprakta yetişen sebzelerin yıkanmasına fazla zaman harcanması gerekiyor. Bu tip sebzeleri en az üç kere yıkamak ve ardından sirkeli suda bir müddet boyunca bekletmek en sağlıklı yöntemdir.

İlginizi Çekebilir: Çocukluk Çağında Diyabeti Yönetmek Daha Zor

ISPANAĞIN ZEHİR BARINDIRDIĞI DURUMLAR

Ispanak zehirlenmesi özellikle sebzeye uygulanan kimyasalların iyi temizlenmemiş olması durumunda meydana gelebilir. Sebzelerin daha çabuk büyümesi ya da daha uzun süre bozulmadan kalması için uygulanan kimyasal katkı maddeleri insan vücudu için büyük tehlike teşkil eder. Bu yüzden ıspanağın iyi yıkanması ve varsa kimyasallardan tamamen arındırılmış olması gerekir.

Bunun yanı sıra güzel avrat otu olarak bilinen bir bitki de ıspanağa olan benzerliği yüzünden tehlike teşkil edebiliyor. Bu ot türü özellikle insan nörolojisine etki ediyor ve tüketilmesi durumunda zehirlenme vakalarına yol açabiliyor.

ISPANAK ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ

Ispanak zehirlenmesi belirtileri arasında tipik bir gıda zehirlenmesinin belirtileri gelebiliyor. Bunların başında da mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, karın ağrısı, midede yanma, mide krampları ya da ağrıları gelebiliyor. Gıda zehirlenmeleri acil müdahale edilmediği zamanlarda hayati risk taşıyabiliyor.

İlginizi Çekebilir: 1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442905/ispanak-zehirlenmesi-nedir-belirtileri-nelerdir