Spotify Kids Nedir? Üyelik Ücreti Ne Kadar?

Spotify Kids Nedir?

Spotify çalma listeleri ve eğlenceli sanat içeren çocuklara yönelik “Kids” uygulaması başlattı.

Bilindiği üzere Spotify, çoğu ülkelerde dinlenen müzikleri içeren bir popüler müzik uygulamasıdır. Spotify’ın öğrencilere yönelik yaptığı indirimler ve yararlar zaten göze çarpıyordu. Fakat bu sefer Spotify daha güzel bir işe imza attı ve Spotify Kids’i yarattılar. Bu güzel uygulamayı çocukların keşfetmesi ve güvenli bir ortamda müzik dinlemelerine olanak sağlanması için yeni bir iş başlatılıyor.

30 Ekim 2019 tarihinde İzlanda’da piyasaya sürülen uygulama içerisinde sadece Spotify çalışanlarının ve editörlerinin hazırladığı yaklaşık 6.000 tane müzik parçası barınıyor. Bu müziklerin şu şekilde kısıtlaması var: “Disney film müzikleri, dinozor şarkıları ve çocuk hikayeleri” Aileler bu uygulamayı daha büyük bir çocuk için ayarladığı takdirde, Taylor Swift, Ariana Grande ve Bruno Mars gibi büyük tanınmış pop hitlerini dahi ekleyebileceklerdir.

Spotify editörleri şarkıları belirlerken çocuklara uygun olup olmadığını kontrol edip belirliyorlar. Örneğin, bir müzikte silah sesi geliyorsa veya çeşitli zararlı maddeleri gösterip onunla ilgili sözleri olan şarkılar var ise bu tarz şarkıları eklemiyorlar. Ayrıca editörler hangi ülkede hangi şarkının daha üstlerde ve daha popüler olduğuna bile bakıyorlar. Buna göre şarkıları listelere ekliyorlar.

Spotify Kids Aylık Ücreti Nedir?

Uygulama ABD’de aylık ücret olarak $15 olarak belirlendi. Spotify Kids uygulaması içerisinde reklamlar hiçbir şekilde gösterilmeyecek ve müzik zevki bozulmayacaktır.

Her çocuğun kendi hesabı, aile planı dahilinde izin verilen toplam 6 hesaptan birine mutabık olacaktır.

Ayrıca Spotify çocuklar için özel gizlilik politikaları olan bir şey yaptılar. Konum verilerini kesinlikle toplamaz ve ebeveynler çocukların hesabıyla ilişkili istedikleri verileri istediği zaman silebilirler. Bu veriler çocukların hangi şarkıyı sevdikleri ve hangi şarkıyı çaldıklarıdır. Veriler satılamaz veya üçüncü taraf partiler ve kişilerle paylaşılamaz.

Çocuklar belirli bir şey aramak isterlerse arayabilirler fakat sanatçı ve albüme göre göz atamazlar. Ayrıca Spotify Kids uygulaması içerisinde çocuklar için düşünülmüş tam 12 karakter (sevimli canavarlar) avatarından birini seçiyorlar. Seçtikleri karaktere bağlı olarak uygulamanın renk teması değişecek ve ona bağlı olarak şekillenecektir.

Spotify bu uygulamayı beta olarak çıkardı ve ileride daha gelişeceğini ve daha fazla parçalar ekleneceğini söylüyor. Uygulama için 2 seneden fazla çalışıldığını söyleyen Spotify yetkilileri, çocuklar için çok değerli ve güzel bir iş çıkardıklarını belirtiyorlar. Ayrıca uygulamanın 3 ile 10 yaş arası çocuklar için daha uygun olduğunu belirtmektedirler.

İlginizi Çekebilir: Düşünce İle Müzik Yaratan Çalgı Ensefalofon

- OKU HABER, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443007/spotify-kids-nedir-uyelik-ucreti-ne-kadar