5 Maddede Huawei Krizi

Teknoloji devlerinin satış politikaları her geçen gün değişiyor. Beş kişiden dördünün elindeki telefon markasını tahmin etmenin neredeyse imkansız olduğu bir dönemdeyiz. Satış politakaları değişirken beraberinde rekabeti de getiriyor. Huawei, en büyük rakibinin son model cihaz tanıtımında sıraya giren müşterilere “Buna ihtiyacınız olacak” başlığı ile powerbank dağıtmıştı. Rekabetin haklısı haklısızı olur mu bilemeyiz ama Huawei, yılın ikinci çeyreğinde en büyük rakibini geride bırakmıştı. Elden ele dolaşan powerbankler, beraberinde krizi de getirdi.

[caption id="attachment_145376" align="aligncenter" width="1024"] Huawei Amerika krizi neden oldu?[/caption]

Google’ın Son Hamlesi

Google uygulaması geçtiğimiz aylarda, Huawei’nin son modellerinden, uygulamaya erişim sağlanamayacağını açıkladı. Bu kararın Google bünyesinde doğuracağı sonuçlar gizemini koruyor. Gelir düşüşü yaşaması beklenen Google, kararını Mayıs ayında açıklamıştı.

[caption id="attachment_145380" align="aligncenter" width="1200"] Huawei krizi neden oldu?[/caption]

Soğuk Savaş’dan Ötesi

Huawei şirketini bir kenara bırakırsak Huawei krizinin de ötesinde iki büyük ülke arasında başlayan egemenlik yarışının bir sonraki adımı herkes için bir merak unsuru. Teknoloji çağının her açıdan insanlığa yön vermesi, diplomatik ilişkileri de etkiliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında elektriklerin bir türlü durulmadığı geçtiğimiz Aralık ayında, Huawei mali işler sorumlusu Meng Wanzhou’nun Kanada’da da Amerika Başkanı Donald Trump’ın isteği doğrultusunda tutuklanması iki tarafında boykotlarına yeni başladığının habercisi olmuştu.

[caption id="attachment_145378" align="aligncenter" width="1920"] Huawei krizi hakkında son gelişmeler[/caption]

Mineral Gücü

Huawei Amerika krizi, erişim yasakları, tutuklama kararları, milyondolarlık cirolar Huawei şirketinin telekominikasyon alanındaki gelişimleri için büyük önem taşıyor. Tüm bunların yanı sıra Çin’in sahip olduğu mineral ve hammadde erişim gücü diğer ülkelerin atacakları adımları bir kez daha düşünmelerine neden oluyor.

[caption id="attachment_145377" align="aligncenter" width="3000"] Huawei - Google krizi neden oldu?[/caption]

Çin’den Boykot Hamlesi

Boykot sırası Çin’de. Amerika Başkanı Donald Trump, yakın ilişkiler kurduğu ülkelerden Huawei ile olan anlaşmalarını bitirmeleri için baskı yapmaya devam ediyor. Çin, Amerika’nın bu tutumundan rahatsız. Çin tarafında boykotların tetikleyici gücü halk olarak lanse ediliyor. Çin’in Twitter’ı “Weibo” aracılıyla halk, Apple’ı Çin’de boykot etmeye başladıklarını duyurdu. Bir çok Weibo kullanıcısı bu teknolojik savaşın bir galibi olmaksızın bitmesini isterken bir diğer görüş birliği ise Huawei’nin yükselen bir marka olmasından oldukça mutlu. “Elmayı sekiz parçaya böldü” benzetmesi ile Apple’ı dolasıyla Amerika Birleşik Devleri’ni eleştiriyorlar.

[caption id="attachment_145375" align="aligncenter" width="1280"] Huawei Amerika krizi neden gerçekleşti?[/caption]

Piyasadaki Gelir Düşüşleri

Huawei, telekominikasyon alanında markalaşarak, yılın ikinci çeyreğinde yüksek gelirler elde etmişti. Karşılıklı boykotların başlaması ve ticari sınırlandırmalar sonucunda Asya piyasası, geçtiğimiz aylarda düşük hisse seviyelerini gördü. Şimdilik yaşanan teknolojik kriz, egemenlik yarışı, satış rekabetleri Huawei şirket gelirini yüksek oranda etkilemiyor olsa da Huawei krizinin, Asya piyasasını nasıl etkileyeceği gizemini koruyor.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443085/5-maddede-huawei-krizi