Bacteroidales Bakterisi Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor

Bacteroidales Bakterisi Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor

İngiltere’nin Bristol Üniversitesi yaptığı araştırmalarla, bağırsağında Bacteroidales bakterisinin sınıflandırılmamış bir türü olanların, bu bakteriyi taşımayanlara göre %2 ile %15 oranıyla bağırsak kanseri olma riski taşıdığını ortaya çıkardı. Bu da bağırsakta oluşabilecek bir bakteri ya da virüsün bağırsak kanseri oluşumuna etkisi olabileceğini gösterdi.

Bristol Üniversitesi’nin Bacteroidales Bakterisi ve Bağırsak Kanseri Araştırması

Bristol Üniversitesi’nde araştırması olan Dr. Kaitlin Wade tarafından yapılan incelemelerdeki bulgular, İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Ulusal Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği kanser konferansında sunuldu.

İlk etapta 4000 kişinin bağırsak floraları ve genetik verileri arasındaki ilişkilerin incelendiği bu araştırmada, 13 genetik versiyonun farklı farklı bağırsak bakterisindeki değişkenlikle ilişiği olduğu kanısına varıldı.

Daha sonra bu inceleme genişletilerek 2000 kişi üzerinde de bağırsak kanseri olma ihtimalleri üzerinde araştırma yapıldı ve incelemelerden alınan neticeler Bacteroidales bakterisini bağırsağında taşıyan kişilerde bağırsak kanserine yakalanma riskinin %2 ile %15 oranında arttığını gösterdi.

İlginizi Çekebilir: Kolon Kanseri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443153/bacteroidales-bakterisi-bagirsak-kanseri-riskini-artiriyor