Düzensiz Göçle Mücadele Devam Ediyor

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, Asya ve Avrupa’nın kesişim noktası olarak kabul edilen Türkiye, Batı ülkeleri ve ekonomik açıdan gelişme gösterememiş ülkeler arasında bir nevi köprü görevi görüyor. Bu özelliklere sahip olduğundan dolayı düzensiz göçmenler tarafından hedef ülke haline gelen bir yer olarak kabul edildi.  Son yıllarda düzensiz göç akışıyla yüz yüze kalan Türkiye özellikle izlemiş olduğu etkin strateji sayesinde bu süreci genel olarak başarılı bir şekilde yürütüyor. Öte yandan bu süreç devam ederken aynı zamanda insan ticareti ve düzensiz göçle olan mücadelede ülke tarafından aralıksız bir şekilde yapılmaya devam ediyor.

Ölümle Sonuçlanan Düzensiz Göçler Bu Yıl Artmış Oldu

İçişleri Bakanlığı aracılığıyla alınan bilgilere bağlı olarak bu yıl içinde 144 düzensiz göçmen, boğulma, trafik kazası ve donma nedeniyle hayatını kaybetti. 2019 yılı içinde Avrupa’ya geçmeye çalışırken denizde boğularak hayatını kaybeden 28 düzensiz göçmen bulunuyor. Geçen yıl 93 kişi, ondan önceki yıl ise 56 kişi bu şekilde hayatını kaybetmişti.

Kaçak yollarla Türkiye’ye gelmeye çalışan ve trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı ise bu sene 64’ü buldu. Geçen yıl ise bu şekilde ülkeye geçiş yaparken hayatını kaybeden kişi sayısı 43 olmuştu. Sahil Güvenlik Komutanlığı düzensiz göçle mücadele aracılığıyla Türk kara sularında 16 bin 724 göçmen bu sene kurtarılmış oldu.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443170/duzensiz-gocle-mucadele-devam-ediyor