Varis Hastalığı Nedir? Bunlara Dikkat Edin

Günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu varis problemi özellikle uzun saatler ayakta çalışmakta olan kişilerde ve hareketsiz bir yaşam süren kişilerde görülmektedir. Bunun yanısıra genetik yatkınlıkta varis oluşumunu etkilemektedir. Uzman hekimlerce yapılacak ultrasonografik inceleme neticesinde damarlarda görülen 3 mm ve üzerindeki genişlemeler ve kılcal damarlarda kızarma ve morarmalar varis olarak tanımlanmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Bazı varisler iç varis olarak adlandırılır ve bunların hekim muayenesi olmadıkça anlaşılması güçtür. Varis belirtileri bacakta kötü görüntünün yanısıra; bacaklarda şişlik, ağrı, his kaybı şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin tedavide geç kalmamak adına bir kalp-damar uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Varis Oluşumunu Engellemek İçin Alınabilecek Önlemler

Aşağıda sıraladığımız önlemler ile bacaklarınızda varis başlangıcını önleyebilir ya da oluşmuş varislerin dışında yeni varislerin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

1.         Hareketsizlikten Uzak Durun

Uzun süre hareketsiz kalmak varisin en önemli sebeplerindendir. Bu nedenle bacaklarınızda varis olmaması için hareketsizlikten kaçınarak günde en az bir saat yürüyüş yapmaya çalışılmalıdır. Eğer kişi sürekli oturarak çalışmakta ise otururken yapılabilecek basit bacak egzersizleri ile varis oluşumu engellenebilmektedir.

2.         Uzun süre ayakta kalmayın

Öğretmenler, satış temsilcileri gibi bazı meslek grupları gün boyu ayakta çalışmaktadırlar. Uzun süre ayakta kalmakta varis oluşumuna neden olacağı için mümkün olduğunca dinlenme zamanları yaratılmalı ve bu dinlenme zamanlarında -eğer mümkünse bacaklar kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde tutularak dinlendirilmelidir.

3.         Varis çorabı kullanın

Varis çorapları varis oluşumunu engellenmek için üretilmiş farklı basınç düzeyleri sağlayarak bacaklarda kan dolaşımın hızlandıran ürünlerdir. Özellikle ayakta ya da oturarak hareketsiz şekilde çalışan kişilerin varis çorabı kullanması hem yeni varis oluşumun engelleyerek hem de bacaklarda ödem, şişlik oluşumunu ve ağrıları dindirecektir.

4.         Bitkisel Kremler

Piyasada bulunan özellikle at kestanesi içeriğiyle üretilmiş kremler varis oluşumunu engellediği iddiasıyla satılmaktadır. Uzman hekimlerin kremlerin sadece ağrıyı hafifletme noktasında kullanılabileceği yönünde ki ve herhangi bir tedavi edici özelliği olmadığını destekleyen görüşlerinden hareketle kişilerin gereken tıbbi tedavileri ihmal etmeden bu kremlerden yararlanılabileceğini söyleyebiliriz.

5.         Bitkisel Karışımlar

Tıpkı bitkisel kremler gibi bitkisel karışımlarda sadece destek amaçlı(ağrı giderici, ödem atıcı vb.) kullanılarak bu karışımlardan bir iyileşme sağlanması beklenmemelidir. Bu bitkilere örnek olarak gotu kola bitkisi, at kestanesi, üzüm tohumu, yaban mersini verilebilir.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443176/varis-hastaligi-nedir-bunlara-dikkat-edin