Yerli Otomobil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Tanıtıldı. İşte Yerli Otomobil!

27 Aralık 2019 Cuma günü saat 14.30 da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerli otomobil tanıtıldı. Tüm dünyanın dikkatlerini yerli otomobilimizde topladığı bugün yerli otomobilin lansmanı yapıldı.

Türkiye’nin yerli otomobilinin örtüsü kaldırılarak Kocaeli ilinin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi’nde törenle tanıtımı yapılan yerli otomobilin direksiyonuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçecek iken hava koşulları nedeniyle geçemedi. Fakat Aracın içerisine tanıtım esnasında binerek otomobil hakkında bilgi aldı.

2011 yılından bu yana da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobille ilgili yapmış olduğu açıklamalar neticesinde yerli otomobil tüm dünyanın gözleri Türkiye’nin yerli otomobilindeydi.

Yerli Otomobilin Lansman İle Birlikte Ortaya Çıkan Detayları

Yerli otomobilin lansman ile birlikte ortaya çıkan detaylarına gelirsek eğer:

2022 yılında seri üretime başlayacak olan yerli otomobilin ilk etapta 5000 adet üretilmesi planlanıyor ve üretilen bu araçların kamu kurumlarına tahsis edileceği söyleniyor. İlerleyen dönemde ise vatandaşlar içinde üretime geçileceği açıklamalar arasında bulunuyor.

Dünya genelinde 5 milyon elektrikli aracın yollarda olduğu biliniyor. Bu kapsamda Türkiye yerli otomobilde AR-GE’ye önem veriyor ve otomobilin bataryası için AR-GE çalışmalarının sürdüğü bildirildi. İç ve dış konforunun da tam olduğu yerli otomobilin adeta bir “yürüyen bilgisayar” olduğu da söylendi.

Aracın Prinfarina’ya dizaynının yaptırılmasıyla ilgili olarak da iddialı bir aracın tasarlanarak satışının dünyaya yapılmasının planlandığı ve geleceğe yönelik bir aracın tasarımının yapıldığı bildirildi. Araçtaki iç ön panelinin komple dijital olması ise büyük heyecan yarattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın TRT Haber’de yaptığı konuşmada heyecanlı olduğu görüldü. Konuşmasında aynı zamanda Bilişim Vadisi’nin açılışının yapılacağını da söyleyen Varank, doğru zamanda doğru teknoloji ile piyasaya araç üreteceklerini sözlerinde özellikle vurguladı.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 14:50’de tören salonuna girdi ve kendisini Varank karşıladı. Salonda Devrim arasının olduğu da görüldü ve Cumhurbaşkanı Devrim otomobilinin önünde resim çekildi.

Beklentiyi Fazlasıyla Karşılayacak Bir Teknoloji

TOGG CEO’su Sayın M. Gürcan Karakaş’ın da sabaha kadar uyuyamadığı ve heyecanlı olduğu ilk sözlerinden belli oldu. Türkiye’nin özlemini gidermek için söz verdiklerini söyleyen Karakaş, müşterilerin beklentiler ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte cep telefonlarının başına gelenlerin otomobillerinde başına geleceğini ifade etti. Dünyada her şeyin akıllanmasıyla birlikte otomobillerinde akıllandığını sözlerine ekleyen Karakaş, olmazsa olmaz hedeflerinin olduğunu da belirtti ve teknolojinin son neslinin kullanıldığını açıkladı.

30 Dakikadan Kısa Sürede Şarj Olacak 400 Kilometre Yol Yapacak Elektrikli Otomobil

Akıllı cihaz olarak otomobilimizin Avrupa’nın küresel olmayan ilk SUV üreticisi olmak istediklerini de sözlerinde vurguladı. Karakaş’ın heyecanın her an arttığı konuşmasında işinin ehli kişilerle ekip kurulduğunu da söyledi. Şarj alt yapısı sorununsa 2020 yılında çözüleceğine inandıklarını söyleyen Karakaş yerli otomobilin fikri mülkiyetinin de Türkiye’ye ait olduğunu bildirdi. SUV modelinin kullanıcılar açısından en kullanışlı ve marka sürecinde de en uygun model olduğunu ve özgün bir tasarım kullanıldığı da ifade etti. Bataryasının sıfırdan geliştiği otomobilin şarjınınsa 30 dakikanın altında olacağı ve güvenliğininse ileri düzeyde olduğu söylendi. Bununla birlikte en geniş iş hacmi ile birlikte en uygun araç olduğu da vurguladı ve navigasyonda da farklı olduklarını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu Bu Girişim 20 Bin İstihdam Sağlayacak

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkoğlu yaptığı konuşmada ise, her ne kadar kurduğumuz her girişimde gülündüğünü fakat başarmaya odaklandıklarını ve başaracaklarını söyledi. 15 yılda 2,5 milyon Euro yatırım yapılacağınız söyleyen Hisarcıkoğlu, 20 bin istihdam sağlanacağını da ifade etti ve marka lansmanının gerçekleşeceğini de söyledi. Ayrıca 2022 yılında ilk aracın fabrikadan çıkacağını sözlerine ekleyerek   farklı beyin güçlerini Türkiye’ye getirdiklerini ve beyin gücünü aynı zamanda da tersine çevirdiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanımızın desteklerini de her zaman hissettiklerini söyleyen Hisacıkoğlu, Cumhurbaşkanımıza ve tüm ekibe teşekkürlerini sundu.

Zorlu Grubu, Anadolu Grubu ve diğer yetkililerinin de tanıtımda söz aldığı konuşmaların ardından mikrofonu Sayın Bakan Mustafa Varank aldı. Geçmişten günümüze Ar-Ge üzerine sözlerine başlayan Varank, Bilişim Vadisi üzerine de bilgiler verdi. Yerli otomobilin fikri ve sınai hakları da Türkiye’ye ait olduğu da tekrar Sayın Varank tarafından duyuruldu. Üretilecek olan araçlarının modellerinin SUV ve Sedan modellerinde olduğu da açıklandı.

60 Yıllık Hayalin Gerçekleştiği Günde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Sözleri

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sözlerine, tarihi bir gün ve 60 yıllık hayalin gerçekleştiği gün olarak başladı. Yerli otomobil için yurt dışından vatanımıza dönen ekip çalışanları olduğunu söyleyen Sayın Cumhurbaşkanımız, Bilişim Vadisi’nin de Türkiye’nin yarınlarını şekillendireceğini ifade etti. İlk yerli otomobil Devrim üzerine de bir konuşma gerçekleştirerek, Devrim Projesinin zamanında “Türkler otomobil üretemez...” şeklinde kampanyalar yürütüldüğüne de dikkat çekti. Ayrıca Devrim arabasının o dönemlerde bezinin olmadığı için yolda kaldığını da söyledi. Osmangazi köprüsü üzerine de konuşan Sayın Cumhurbaşkanımız, yapılan kampanyalarla “fabrikalar çalışmasın istiyorlar” sözlerini de belirtti.

Türk Gençleri Üretkenlik Sağlayacak

Bilişim Vadisi ile yarının Türkiye’nin temelinin de atılacağını ve Savunma Sanayiinde de başarımızın farklı alanlara da taşınacağını hedeflerini açıkladı. Kocaeli ile İzmir’i teknolojik açıdan da buluşturacaklarını söyleyen Sayın Cumhurbaşkanımızın Bilişim Vadisi ile Türk gençlerine üretkenlik sağlayacakları da ifade etti. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamasında yerli otomobil için Bursa’da Gemlik’te Silahlı Kuvvetlerimize ait olan bölgede fabrikanın kurulacağını söyledi ve bunun için yerli otomobilin üretileceği fabrika TSK’nın Gemlik’teki yerinde 1 milyon metrekare yer tahsis edileceğini açıkladı. İlk ön siparişi de “Recep Tayyip Erdoğan olarak” tanıtım sırasında verdiğini açıklayan Sayın Cumhurbaşkanımız, ekibe de tam anlamıyla her zaman destek vereceğini ve bu desteğe de sürekli devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Işıklar Söndürüldü, Tanıtım Müziği Açıldı… Ve İşte Yerli Otomobil!

Yerli otomobillerden birisinin metalik kırmızı USV modelinde diğeri ise metalik gri Sedan modelinde olduğu ortaya çıktı.

Yerli Otomobilin Lansman Öncesindeki Detayları

Son günlerde Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı paylaşımlarla birlikte yerli otomobil hakkında bazı detaylar her gün saat 14:30’da verilen bilgiler sayesinde ortaya çıkmaya başladı:

Geçmişten Günümüze Kadar Üretilen Yerli Otomobiller

Türkiye’de ilk yerli araba 1954 yılında Tuzla’da kurulan Jeep fabrikası ile üretilmeye başlamıştır. Bu arabanın üretiminin üzerinden 12 yıl geçtikten sonra 1966 yılında üretilen efsane Anadol model araba o yıllarda gündemi sarsmış ve pek çok kişi Anadol model arabaları uzun yıllar kullanmıştır. 1968 yılında yine yerli otomobillerden Murat 124 ve ilerleyen yıllar içerisinde de Murat 131 otomobili üretilerek satışa sunulmuştur. Satışı yapıldığı andan itibaren çok sevilen Murat 124 otomobilinin tutkuları hala bu aracı ellerinde tutmakta ve hatta yurt içi ile yurt dışında kullananları bulunmaktadır. En son Türkiye’de üretilen Murat 131 model arabaların üretimi ise 1984 yılında durdurulmuştur. O günlerden bugünlere gelindiğinde ise günümüzde tasarımı tamamlanmış ve yakın tarihte üretime geçecek olan ilk elektrikli yerli otomobil, dünyada üretilmiş olan diğer elektrikli tasarımlara sahip araçlarla yarışacak.

- OKU HABER, Otomobil Dünyası bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3445928/yerli-otomobil-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-tarafindan-tanitildi-iste-yerli-otomobil