Sezaryen Doğum, Bebekte Travmaya Neden Olabilir

Doğumun türleri vardır ve sezaryen doğum bebekte travma nedeni olabilmektedir. Bu nedenle doğum öncesi fiziksel sorunlar çok iyi kontrol edilmelidir.

Sezaryen Doğum Nedir?


Olası zararlarına bakmadan önce sezaryen doğum tanımına bakmak faydalı olacaktır. Hamile kadının karnındaki bebeğin vajinal yoldan değil de ameliyatla açılan keşiden çıkarılması işlemi olarak tanımlanabilir. Normal doğum zamanında hayati tehlike gibi hallerde sezaryen doğum kurtarıcı olabilmektedir. Plansız yapılan sezaryen bu etkiyi yapmaktadır. Planlı olanı ise, bebekte ve annede bir sıkıntı olmamasına rağmen bu yöntemin kullanılmasıdır. Uzmanlar bu yöntemi zararlı bulmaktadır. Etik açıdan da karşı çıkılan bir durumdur ancak bu durum günümüzde çeşitli bahanelerle yaygınlaştırılmış ve normalleştirilmiştir.

Sezaryen Doğumun Bebekte Yaratabileceği Travmalar Nelerdir?


Bazı açılardan sezaryen doğum bebeğe zarar verme potansiyeli olan bir uygulamadır. Bunları sıralamak gerekirse:


Annedeki Sezaryen Travmaları Nelerdir?


Annedeki Sezaryen Travmaları Nelerdir? Bazı açılardan sezaryen doğum anneye zarar verebilir. Ameliyat olan anne kendini toparlayana kadar zaman geçirecektir. Bebekle hemen temas olmaz ve alışma süreci sekteye uğrayabilir. Ayrıca süt üretimi açısından da gecikmeler olabilir.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3446357/sezaryen-dogum-bebekte-travmaya-neden-olabilir