2019 Yılının En Etkileyici 10 İsmi Açıklandı

Dünyaca ünlü Nature Dergisi, 2019 yılına özel bir liste hazırladı. 2019 yılının en etkileyici 10 ismi içerikli bu listede bu yıla damga vuran isimler yer alıyor. Listede yer alan 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg de kişisel başarılarına bir tanesini daha eklemiş oldu. 150. Yılını kutlayan derginin, böyle bir listeye yer vermesi de büyük beğeni topladı ve merak konusu oldu.

Nature Dergisi Greta İçin Geniş Kapsamlı Bir Açıklama Yaptı

2019 yılının en etkileyici 10 ismi listesinde yer alan dünyanın en genç iklim aktivisti Thunberg, genç yaşına rağmen başarılara doymuyor. Dünya toplumu üzerinde büyük bir etki bırakan genç aktivist, çevresel farkındalığı arttırmasıyla büyük beğeni topladı. Küresel olarak büyük etki bırakan Greta, toplumun içindeki öfkeyi de açığa çıkarmayı başardı yorumlarının yapılmasına yol açtı.

Dergiden yapılan açıklamada genç aktivistin pek çok bilim insanının önüne geçerek bu listede yer almaya hak kazandığı da dile getirilmiştir. Greta, küresel ısınmaya doğru ve etkili bir şekilde dikkat çekmeyi başardığı için bu listede yer almaya fazlasıyla hak kazanmış oluyor.

Listede Yer Alan Diğer Etkili İsimler

2019 yılının en etkileyici 10 ismi arasında pek çok önemli ve nitelikli isim yer alıyor. Bunlardan biri de Prof Dr Nenad Sestan isimli bir nörolog. Sestan ’ın bu listede yer almasının sebebi de tamamen ölmüş olan domuz beyinlerini yeniden canlandırmayı başarması.

Bunun yanı sıra listede Ekoloji uzmanı Sandra Diaz da yer alıyor. Diaz ise ekibi ile yaptığı araştırmalarda 1 milyona yakın canlı türünün kaybolmaya yüz tuttuğunu ortaya çıkartarak oldukça önemli bir konuya parmak basmıştır.

Listede yer alan paleontolog Dr Yohannes Haile – Selassie de 3.8 milyon yıllık bir kafatası keşfederek evrim teorisine yepyeni bir boyut kazandırmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra Brezilyalı fizikçi Ricardo Galvao da Amazon ormanlarında yapılan ağaç kıyımlarına karşı çıkması ile biliniyor.

John Martinis ve çalışma arkadaşları kusursuz bir kuantum bilgisayara üreterek bilim dünyasına damga vururken Victoria Kaspi de radyo teleskopu ile elde edilebilen en iyi verileri toplamayı başarmıştı.

Tüm bu isimlerin yanında Wendy Rogers da etik alanında büyük bir başarıya imza atarak Çin’de yapılan bazı organ nakillerinin izin alınmadan yapıldığını ortaya çıkartmayı başarmıştır. Jean – Jacques Muyembe ise Kongo’da ebola karşıtı bir politika başlatarak farkındalık oluşturulmasına ön ayak olmuştur. Son olarak 2019 yılının en etkileyici 10 ismi listesinde yer almaya hak kazanan Hongkui Deng de insan geni alanında yaptığı çalışmalar neticesinde listede yer aldı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3447220/2019-yilinin-en-etkileyici-10-ismi-aciklandi