Cezaevinde Mahkumlara “Din ve Ahlak” Dersi Verilecek

Adalet Bakanlığı ve Diyanet’in aralarında imzaladıkları protokol sayesinde Cezaevinde bulunan mahkûmlara “Din ve Ahlak” dersi verilecek. Mahkûmlara koğuşlarında din dersleri verilecek ve onun yanı sıra dini sohbetler yapılacak.

Adalet Bakanlığı ve Diyanet’in aralarında gerçekleştirdikleri anlaşma ile birlikte, Ceza evinde bulunan tutuklu ve hükümlülere dini eğitim verilecek. Verilecek olan eğitim ile birlikte bu kişilerin “topluma yararlı birey” olmaları hedefleniyor.

Cezaevinde Mülkü Amir Onayı İle Birlikte Dini Eğitimler Verilecek

Cezaevlerinde mülki amirin onayı ile birlikte haftada en az 4 gün olmak üzere dini eğitim verilecek. Eğitimler vaiz, Diyanet personeli ve Emekli din görevlileri tarafından sağlanacak. Çocuk cezaevlerinde her 100 çocuğa bir diğer cezaevlerinde ise her 200 kişiye bir din eğitmeni düşecek.

Cezaevleri içerisinde Kuran-ı Kerim eğitimleri, hafızlık eğitimleri verilecek. Bunların yanı sıra haftada en az bir gün olmak üzere dini sohbetler, vaazlar ve konferanslar gerçekleştirilecek.  Hükümlü ve tutuklu olanlara “ Maneviyat” temel alınarak eğitimler verilecek. Bütün ceza evlerinde ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde manevi rehberlik birimleri oluşturulacak.

Mahkûmlar Arasında Dini Yarışmalar Düzenlenecek

Manevi rehberlik birimleri mahkûmlar arası dini yarışmalar da düzenleyerek onlara hediyeler verecek. Diyanet yayınları ve Türkiye diyanet vakfı yayınları başta olmak üzere, Din işleri yüksek kuru tarafından tavsiye edilen yayınlar da ceza evlerinde yer alacak.  Dağıtılan yayınlar ile birlikte eğitimler gerçekleşecek ve mahkûmlara okuyabilecekleri yeni kategoriler sunulmuş olacak.

Mahkûmlara Özel Dini Programlar Yayınlanacak

Hükümlü ve tutukluların izledikleri televizyonlara Diyanet TV ve Diyanet Radyo’da eklenecek. Diyanet işleri, cezaevinde bulunanların isteklerine özel programlar da yaparak onların daha iyi vakit geçirmesini sağlayacak.

Açık cezaevlerinde ve çocuk eğitim evlerinde Cuma günleri ve dini bayramların birinci günleri bayram ve Cuma namazı kılınacak. Haftalık olarak düzenli bir şekilde vaaz ve hutbe verilecek. Talepte bulunan mahkûmlara Kuran-ı Kerim ve Mealleri tamamen Ücretsiz olarak tahsis edilecek.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3450578/cezaevinde-mahkumlara-din-ve-ahlak-dersi-verilecek