Medya Okur Yazarlığı Kitap Okuma Alışkanlığını Elimizden Mi Alıyor?

Aysel Gözey
Aysel Gözey

Toplulumuzun teknoloji ile buluşması çok eski bir tarihe dayanmıyor malesef. Bu nedenledir ki Dijital Medya Okuryazarlığı noktasında da gerektiği kadar gelişemedik. Fakat geçtiğimiz 100 yıla göre şu an çok çok ileride olduğumuzu söyleyebilirim. Kitap okuma alışkanlığını henüz edinememiş bir toplum olarak Dijital Medya Okur Yazarlığı becerisinde de hala istediğimiz seviyeye ulaşabilmiş değiliz. Fakat, şunu söyleyebilirim ki, toplumumuz, bu yeni alışkanlığa, kitap okumaktan daha sıcak bakıyor. 

Dijital Medya Okuryazarlığı Nedir? 

Dijital Medya Okuryazarlığı, herhangi bir konuda merak edilen ya da ihtiyaç duyulan doğru bilgiyi en doğru kaynaktan bulabilme becerisidir. Bu beceri, yalnızca internetten araştırma yapmak değil, araştırma sırasında yanlış ya da güvenilir olmayan kaynakları eleme yeteneğine de sahip olmayı kapsamaktadır. 

Bilginin araştırılması ve seçilmesi kısmı yalnızca Dijital Medya Okuma bölümünü kapsamaktadır. Edinilen bilgiden yeni bir bilgi ortaya çıkarmak ya da eski bilginin kullanılarak yeni bir dijital ürün ortaya konulması ise Dijital Medyayazarlığı olarak adlandırılmaktadır. 

Medya Okuryazarlığı olarak da adlandırılan bu beceri, günümüz teknolojisinin üretime bu denli imkan vermesi ile de özgürce geliştirilebilecek bir yetenek halini almıştır. 

Medya Okuryazarlığı Gerekli Bir Beceri Midir?

Medya okuryazarlığı, günümüz teknolojisi ve bilginin yayılma hızı göz önüne alındığında mutlaka geliştirilmesi gereken bir beceridir.

Çünkü, günümüz internet dünyası gerekli bilgilerle olduğu kadar yanlış bilgilerle de doldurulmuş haldedir. Peki medya okuryazarlığı bu durumun neresindedir? 

Medya Okuryazarlığı, kişinin doğru bilgiyi analiz etme becerisini geliştirmesi ile mümkün olmaktadır. Bu demektir ki, bir bilgi ile karşılaşıldığında bir başka bilgi ile karşılaştırma yapmak, yeni bir bilgi üzerinden sağlama yapmak ve bilgi kaynağının güvenilirliğini anlayabilmek ancak medya okuryazarı olmak ile mümkün olacaktır. 

Medya Okuryazarlığının Kitap Okuma Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Gün boyunca mobil cihazlar üzerinden internette araştırma yapan, iş yerinde internet üzerinden işlemler yaparken gerek duyduğu bilgilere yine online ortamlardan ulaşan günümüz insanı; kitap okuma alışkanlığını da yavaş yavaş kaybetmektedir.

Daha doğru bir şekilde diyecek olursam, kitap okuma alışkanlığını dijital ortamlara evrilmiş durumdadır.

"Bu nasıl oldu?" diye soracak olursanız, işin özünde vücut ve beyin yorgunluğu yer alıyor. Çünkü gün boyunca bilgiye maruz kalan insan beyni, kendisini rahatlatacak ve dinlendirecek aktiviteler aramaya meyil gösterir. Bu da akşam çay içerken okunan 50 60 sayfa kitap yerini sosyal medyada paylaşılan yazılara ve paylaşımlara bırakmıştır. 

Bu durum "bence" olumsuz bir durum değildir. Çünkü günümüz teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda medya okur yazarı olmak üstün bir yetenek değil, zorunlu bir yetenektir. 

Bir de güncel bilgilere kitaplardan ulaşma döneminin çok eskilerde kaldığı düşünüldüğünde kitap okumak ruhu dinlendirmek ya da hobi olarak düşünülecek bir alışkanlık halini aldığında bir şey kaybetmeyiz.

Çünkü kitap okurken bilgi almak yerine kelime dağarcığımızı genişletmek, ufkumuzu açmak ve yaratıcılığımızı geliştirmek kazanımlarını elde edebiliriz. 

- OKU HABER, Aysel Gözey tarafından kaleme alındı
https://www.okuhaber.com/makale/3454099/aysel-gozey/medya-okur-yazarligi-kitap-okuma-aliskanligini-elimizden-mi-aliyor