İranlı General Kasım Süleymani Öldürüldü!

Yapılan saldırılarda 7 kişi öldürülürken, öldürülenlerin arasında Irak’taki Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin Komutan Yardımcısı Mehdi el- Mühendis ’in de bulunduğu bildirildi. Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınında hayatını kaybeden Kasım Süleymani’nin cesedinin paramparça olduğu ifade edildi ve geride kalan tek eşyasınında hiçbir zaman parmağından çıkarmadığı yüzüğünün olduğu söylendi. Son gelen açıklamalarda Süleymani’ye düzenlenen operasyonun drone ile yapıldığı duyuruldu. ABD Başkanı Trump ’tan Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, Başkan Trump’ın Twitter hesabına Amerikan Bayrağı eklediği görüldü.


Pentagon Kasım Süleymani’nin Öldürülme Sebebini Açıkladı!


Pentagon tarafından yapılan açıklamanın devamında, 62 yaşında öldürülen Süleymani’nin yüzlerce Amerikan personelinin öldürülmesinden sorumlu olduğu ve Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ’nin öldürülmesiyle, bölgede bulunan ABD personelini korumaya yönelik adım atıldığı vurgulandı.

Pentagon ’nun açıklamasında dikkat çeken diğer bir söz ise, hayatını kaybeden General Süleymani’nin öldürülmeden önce sürekli olarak bölgede bulunan Amerikan diplomatlarıyla Amerikan askerlerine karşı saldırı planları yaptığı doğrultusunda oldu. Süleymani’nin Irak’taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıların azmettiricisi olduğu ve aynı zamanda da Bağdat Büyükelçiliğine yönelik saldırıları onaylanın da Süleymani olduğu da ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin de tüm bu sebeplerden dolayı dünya genelinde yaşayan bütün Amerikan vatandaşlarını ve Amerika’nın çıkarlarını korumaya yönelik gerekli olan adımları atacaklarını bildirdi.

İran’nın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise Kasım Süleymani’yi öldürenlerden kesinlikle intikam alınacağını duyurdu ve 3 günlük ülkede yas ilan edildiğini belirtti. Hamaney aynı zamanda Süleymani’nin öldürülmesinin ardından yaptığı işlerin durdurulmayacağını da söyledi. Hasan Ruhani ise saldırının zalimce ve korkakça olduğunu vurguladı.

Click For English.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3455362/iranli-general-kasim-suleymani-olduruldu