Verimli Ders Çalışma Teknikleri 1: Pomodoro Tekniği

Francesco Cirillo tarafından geliştirilerek 80’lerden günümüze gelen zamanı etkin kullanma yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz Pomodoro Tekniği, birçok öğrenci tarafından ders çalışma tekniği olarak da kullanılabilmektedir. Verimli ders çalışma teknikleri arasında öne çıkan Pomodoro tekniği sayesinde öğrenciler, daha programlı ve zamanını daha etkin kullanabilmektedirler.

1 - Pomodoro Tekniği Nedir?


Özellikle yoğun dikkat ve yaratıcılık gerektiren işlerde çalışan yazılımcılar, reklamcılar ve tasarımcılar tarafından uygulanan Pomodoro tekniği, zamanın en etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bir tekniktir. Pomodoro tekniği nedir sorusunun cevabı, 25 dakika çalışma ve 5 dakika dinlenme temelli çalışma biçmindedir. Bu tekniğin amacı ise çalışma sırasında kısa aralar verilerek zihinsel yorgunluğu engellemek ve yapılan işe konsantrasyonu arttırmaktır.

Pomodoro Tekniği ile Ders Çalışmanın Faydaları Nelerdir?


Pomodoro tekniği hayatımızın her alanına uygulayabileceğimiz başarılı bir zaman yönetimi sağlamaktadır. Zamanımızı daha verimli bir şekilde kullanarak daha kaliteli ve sağlıklı sonuçlar elde etmemizi sağlayan bu tekniği, ders çalışma teknikleri arasında da değerlendirebiliriz.

Öğrencilerin yoğun ders temposunun ardından öğrendikleri yeni bilgileri pekiştirmesi, verilen ödevleri tamamlaması ve sınavlara hazırlanması için çok kısıtlı vakitleri kalıyor. Bu kısıtlı zamanda dinlenmesi, kişisel eğlencelerine ve kişisel bakımına vakit ayırması ise neredeyse mümkün olmuyor. Adeta robota dönen öğrenci hayatı bir süre sonra kişiyi bunalıma, depresyona ve eğitime olan ilgisini kaybetmesine neden olabiliyor.

Peki, bu kısır döngü Pomodoro tekniği ile kırılabilir mi? Elbette. Pomodoro tekniği ile ders çalışma sistemi oluşturulduğu taktirde okul dışında kalan zaman, yapılacak programlama ile daha etkin ve verimli şekilde kullanılabilecektir.

Ders Çalışmada Pomodoro Tekniği Nasıl Kullanılır?

Verimli ders çalışma teknikleri arasında önemli bir yere sahip olan Pomodoro tekniği hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce faydalı olacağını düşündüğümüz ufak hatırlatmalar yapmak istiyoruz.

Pomodoro Tekniği Nasıl İşler?

2 - Pomodoro Tekniği Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

En verimli ders çalışma teknikleri arasında yer alan Pomodoro tekniği ile ders çalışmanın birçok faydası bulunmaktadır. Pomodoro tekniği kullanmanın avantajları ve faydalarından yararlanmanın öncelikli yolu doğru plan ve disiplindir. Başka bir şekilde söyleyecek olursak, pomodoro tekniğinin işe yaraması için çalışacağınız konuyu öğrenmeniz için kaç pomodori tekrar etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Doğru bir plan ve kararlı bir çalışma ile pomodoro tekniği avantajları ve etkili sonuçlarından fayda sağlayabilirsiniz. İşte, pomodoro tekniği kullanmanın avantajları!

1 - Pomodoro Tekniği ile Uzun Süre Çalışabilme

Pomodoro tekniği içerisinde 25 dakikalık ders çalışma ve ardından 5 dakikalık mola programı esas alındığı için her mola, bir sonraki çalışma bölümü için enerji toplamayı sağlamaktadır. Uzun süre mola vermeden çalışılan sistemlere göre daha az yorgunluk hissedildiğinden pomodoro tekniği ile günlük 8 saate kadar çalışma yapılabilmektedir. Bu da çok tekrar ile kolay ve kalıcı öğrenmeyi sağlayacaktır. 

2 - Etkin Konsantrasyon

Verimli ders çalışma teknikleri genel özelliklerinden en önemlisi konsantrasyondur. Bir çalışma sürecinin başarısız olmasının en büyük sebebi dikkat dağınıklığıdır. 25 dakikalık kısa bir çalışma dilimi içerisinde, kişi hem ders çalışmaya hem de çalıştığı konuya çok daha kolay odaklanabilmektedir. 

3 - Kendini Değerlendirme İmkanı

Ne kadar sistemli bir ders çalışma planına sahip olursak olalım, dışarıdan gelen herhangi bir etkenden dolayı planımıza uyamayabiliriz. Böyle durumlarda, pomodoro planı üzerine aksayan yani uyulamayan bölüme belirli bir işaret ekleyebilir, o gün o işi neden yapamadığımızı, neden planımıza uyamadığımızı yanına not edebiliriz. Bir sonraki pomodori çalışmanızda bu konulara dikkat ederek, dışarıdan gelebilecek herhangi bir aksaklığın önüne geçebilirsiniz. Örneğin, misafir geldiği için uyamadığınızı anladığınızda, bir sonraki misafir gelişinde kütüphanede ya da okulda çalışmak gibi bir seçeneği değerlendirebilirsiniz. 

4 - Düzenli Değerlendirme ve Uygulama İmkanı

Pomodoro tekniği küçük parçalardan oluştuğu için, çalışma süresi boyunca günlük, haftalık ya da aylık bir değerlendirme yapmak çok kolaydır. Çalışma programı ve etkinliğini takip ederek, hem ders çalışma hem de öğrenme süreci hakkında değerlendirme yapmayı sağlayan Pomodor tekniği ile öğrenmek artık çok daha kolay. 

3 - Pomodoro Tekniği Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Pomodoro tekniği, verimli ders çalışma teknikleri arasında en çok tercih edilenidir. Çünkü kullanımı kolay ve uygulaması rahattır. Fakat her öğrenme ve çalışma sürecinde olduğu gibi Pomodoro Tekniği kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. İşte detaylar!

Son olarak, verimli çalışma yöntemleri genel olarak bir sistem oturtmayı temel almaktadır. Bir ders çalışma düzeni oluştururken sahip olmanız gereken en önemli özellik kararlı ve sabırlı olmaktır. Bu nedenle Pomodoro tekniğini kullanırken hem kararlı hem de sabırlı olmalısınız. Bu adımları takip ettikten sonra, başarısız olmak için herhangi bir nedeniniz yoktur. 

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3457280/verimli-ders-calisma-teknikleri-1-pomodoro-teknigi