Mercedes Araçlarında Sorun Buldu! 750.000 Aracını Geri Çağıracak!

Otomobil sektörünün dev markası Mercedes Benz, arabalarında sorun buldu. Alman otomobil firması Mercedes 750bin aracını geri çağıracak. 14 Şubat 2020 tarifinden itibaren sorunlu araçların sahipleri ile iletişime geçeceği söylenen Mercedes Benz, bazı araçlarının açılır tavanlarında sorun olduğunu tespit etti. Açılır tavanlar ile otomobillerinin bağlantısının koparak yola fırlama tehlikesinin bulunduğunu açıklayan Mercedes yetkilileri, bu nedenden dolayı sorunlu buldukları bütün otomobillerini geri çağırma kararı aldıklarını ifade ettiler.

Mercedes Benz Araçlarında Büyük Sorun Tespit Edildi

Uluslararası Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA) ise Mercedes Benz’in ürettiği bazı araçlarında bulunan tepe pencerelerindeki bağlantı yerlerinin zamanla aşınarak yıpranabileceğini ve yıpranma nedeniyle açılır tavanların araçtan ayrılarak yola fırlayabileceğini belitti. Ayrıca geriye çağırılan Mercedes Benz araçlarının birçoğunun NHTSA’ya bildirilmediği ve bunun tespit edildiği söylendi. Bu sebeple Mercedes 13 milyon dolar para cezası ile karşılaştığı da ifade edildi. Neredeyse alışkanlık haline getiren sürekli olarak araçlarını geri çağıran Mercedes firmasının araçlarını geri çağırmaya yönelik gerekli düzenlemeleri de yapmamaları halinde 7 milyon dolar gibi bir ceza ile karşı karşıya kalabilecekleri de ayrıca belirtildi. Şuan için 13 milyon dolar tutan cezayı ödemeyi kabul eden Mercedes’in yaptığı geri çağırmalarla ilgili nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu oldu.

Mercedes tarafından yapılan açıklamaların devamında, bu nedenle geri çağırılacak olan araçların sahiplerinden hiçbir ücret talep etmeyecekleri de açıklandı. Geri çağırdıkları araçlarda teknik ekiple önce inceleme yapacaklarını söyleyen Mercedes yetkilileri, hata buldukları araçlarda ücretsiz olarak değişim gerçekleştireceklerini bildirdi.

Şu ana kadar Mercedes’in geri çağırdığı araçlarının arasında E-Class, C-Class, CLK-Class ve CLS-Class modelleri de bulunuyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3458092/mercedes-araclarinda-sorun-buldu-750000-aracini-geri-cagiracak