İran'dan Süleymani Suikasti Sonrası Açıklama: Nükleer Anlaşmadaki Taahhütlere Uymayacağız

İran Hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ta Üst Düzey Komutanı Kasım Süleymani'yi Öldürmesi olayı sonrasında Nükleer Anlaşmadaki Taahhütlerin Hiçbirine uymayacağı Açıklamasında Bulundu...

İran imzası bulunan Nükleer Anlaşma çerçevesinde uranyum zenginleştirme konusunda izin verilebilir sunırlar içerisinde üretim yapıyordu. İran'ın 2 numarasıolarak bilinen Kasım Süleymani'nin kurulan bir pusu ile öldürülmesi sonucu resmi kanallardan açıklamalar peş peşe geliyor.

Nükleer Anlaşma Taahütlerine Uymayacak

Son yapılan resmi açıklamaya göre Nükleer Anlaşma çerçevesinde bugüne kadar uyulan bütün taahhütlerin iran için son bulduğu belirtildi. Yani iran uranyum zenginleştirme konusunda nükleer silah dahil olmak üzere hiç bir sınır tanımayacağını resmi kanallardan açıkladı.

Kasım Süleymani Öldürülmesi Olayına Tepki Kesinlikle Askeri Olacak

Diğer taraftan, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldüren Amerika Birleşik Devletleri'ne "kesinlikle askeri bir karşılık vereceklerini" yineledi.

İran Yönetimi Suriye Esad Rejimi İle Görüştü

İran medya kuruluşları yaptıkları yorumlarda Suriye Esad yönetiminin Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Memluk ile İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani'nin bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirildiği belirtiliyor. Bu görüşmede, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ile ilgili olarak, "İran Devletinin bu olaya karşılığı kesinlikle askeri olacaktır. İran’ın cevabı, sadece askeri karşılıkla da sınırı kalmayacaktır." ifadesi kullanılıyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3458851/irandan-suleymani-suikasti-sonrasi-aciklama-nukleer-anlasmadaki-taahhutlere-uymayacagiz