NASA Uzaylılardan Mesaj Mı Aldı?

NASA Bilim insanları, geçtiğimiz günlerde, dünyamıza uzak bir galaksiden radyo sinyalleri aldıklarını belirttiler. Peki, bu sefer farklı olan şey nedir? NASA uzaylılardan haber mi alıyor? 

Radyo Sinyallerinin Yeri Belirlenebildi

Daha önce yüzlerce defa alınan radyo sinyallerinin kaynak konumları belirlenememişti. 9 Ocak 2020 tarihinde alınan sinyallerin konumu dünyamıza uzak bir galakside belirlendi. Galaksinin Samanyolu Galaksisi'ne benzerliği ise dikkatleri konunun üzerine çekmeye yetti. 

Nedeni Bilinmiyor

Kanada'da kullanılan bir teleskop ile belirlenen gizemli radyo sinyalleri patlamalarının kaynağı ve kökeni kesin olarak bilinmemektedir.

FRB olarak bilinen 13 hızlı radyo patlaması arasında, yaklaşık 1,5 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan aynı kaynaktan gelen çok sıra dışı bir tekrarlama sinyali vardı. Fakat kaynak noktası belirlenebilen bu tür bir olay, daha önce sadece bir kez, farklı bir teleskopla rapor edilmiştir.

British Columbia Üniversitesi 'nden (UBC) bir astrofizikçi olan Ingrid Stairs,

"Başka bir şey olduğunu bilmek, orada daha fazlası olabileceğini gösteriyor."
"Daha detaylı ve daha fazla kaynakla, bu kozmik bulmacaları - nereden geldiklerini ve bunlara neden olanları anlayabiliriz."

dedi. 

CHIME Gözlemevinde Her Gün Sinyal Analizi Yapılıyor

Britanya Kolombiyası 'nın Okanagan Vadisi'nde bulunan CHIME gözlemevi, her gün tüm kuzey gökyüzünü tarayan 100 metre uzunluğunda dört yarı silindirik antenden oluşuyor.

Teleskop sadece geçtiğimiz yıl neredeyse 13 radyo patlaması algıladı. Konumu tespit edilen bu sinyalin ise neden gönderildiği, neyden kaynaklandığı henüz çözülemedi. Bilinen tek şey, bu seferki patlamanın kaynak konumu, Samanyolu Galaksisi 'ne uzak bir galaksiden kaynaklandığı. 

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3582451/nasa-uzaylilardan-mesaj-mi-aldi