Sezaryen Doğum mu Normal Doğum mu? Hangi Doğum Türü Daha Sağlıklı?

Doğum, her anne ve baba adayının sabırsızlıkla beklediği ve birçok önemli kararı da beraberinde aldığı çok önemli bir olaydır. Anne adayı doğum şekline genel olarak karar verir. Ancak bazı komplikasyonlar doğrultusunda sezaryen doğum gerçekleştirmek zorunda olunacak durumlar oluşabilmektedir. Ancak yine de doktorların ve genel olarak anne olmuş birçok kadın normal doğum yapmanın çok daha doğru olduğu görüşünde birleşmektedir. Bu yüzden birçok anne adayının kafasında sezaryen doğum mu normal doğum mu tercih edilmelidir sorusu vardır. Şu da unutulmamalıdır ki her iki doğum şeklinin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bebeğin anne karnındaki durumuna göre doğum şekli belirlenmelidir.

Doktor Doğum Şeklini Belirlerken Nelere Dikkat Etmelidir? Sezeryan Doğum Ne Zaman Tercih Edilmelidir?

Anne ve baba adayı için en önemli karar doğum şekline karar vermesidir. Ancak bu konuda doktora çok iş düşmektedir. Genellikle birçok anne adayı çevrenin de etkisi ile normal doğum yerine sezeryan doğum yapmak konusunda ısrar etmektedir. Ancak bu konuda doktorla beraber karşılıklı olarak görüşülmeli ve karar verilmelidir. Doktorun doğum şeklinin hangisi olacağını belirleyebilmesi için hamileliğin 37. haftasını beklemesi gerekmektedir. Buna göre:

Doğum şeklinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Normal doğum ve sezaryen doğum avantaj ve dezavantajları vardır. Her iki doğum şeklinde de hem anne adayının hem de bebeğin yararına olacak karar alınarak doğum şekline karar verilmelidir.

Her iki doğum şekli de birbirine göre avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Önemli olan anne adayının ve bebeğin sağlıklı olması ve bebeğin herhangi bir problem yaşamadan dünyaya gelmesini sağlamaktır.

Sağlıklı ve Rahat Doğum İçin Ne Yapılmalı?

Anne adayı her kadın doğumunun sağlıklı ve rahat olmasını ister. Zaten dokuz ay boyunca çeşitli sıkıntılar ile hamilelik dönemini geçiren anne adayı, doğum sırasında problem yaşamak istemez. Peki, Sağlıklı ve Rahat Doğum İçin Ne Yapılmalı? Anne adayı, sıkıntı yaşamadan doğum yapabilir mi? Kolay doğum için anne adayının yapması gerekenler nelerdir?

Anne Adayı Doğum Sancısı Sırasında Neler Yaşar?

Hemen her anne adayı doğum sancısı yaşadığı sırada gözlerden uzak olmayı tercih eder. Bekleme salonu yerine gözlerden uzak durmak önem kazanır. Bu yüzden doğum başlamadan önce hastanede kalınacak odayı hazırlatmak gerekir. Doğum sancısı sırasında anne adayının serviksi 3 ile 10 santim arasında açılma gösterir. Bazı durumlarda bazı anne adaylarının durumunda farklılık görülür. Yani doğum öncesi üç saat içinde serviks istenilen boyutta açılsa bile bazen uzun süre geçmesine rağmen doğum gerçekleşmeyebilir. Bu durum korkulu anların yaşanmasına neden olsa da vücut adrenalin salgılamaya başlayacağından doğum daha kolay gerçekleşecektir.

Bazı anne adayları doğum sancısı çekerken bağırmaktan çekinir. Ancak bu kaçınılmaz bir durumdur ve anne adayının rahatlamasını sağlar. Doğru şekilde yapacağınız nefes egzersizleri ile doğum acısını biraz daha minimuma indirebilirsiniz. Doğum sırasında anne adayı bağırmasının hiçbir yanlış tarafı yoktur. Çünkü doğum sırasında nabız artacak ve nabız artışı ile birlikte doğum sancısı da düzene girecektir.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3596659/sezaryen-dogum-mu-normal-dogum-mu-hangi-dogum-turu-daha-saglikli