Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir? Corona Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Corona virüsü nedir? Corona virüsünün belirtileri nelerdir? Corona virüsü nasıl tedavi edilir? ve bunun gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Corona virüsü, Ocak 2020'de Çin ’de Wuhan şehrinde görüldüğünden bu yana konu ile ilgili endişeler artıyor. İlk olarak 60 yıllarda Çin, Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün gibi ülkelerde insan Corona virüsleri görülmüştü. Bu yılda yeniden ortaya çıkan Corona virüsü epidemiyolojisi hakkında şu sırada tam bilgiler mevcut değildir. En son salgından sorumlu olduğu düşünülen Corona virüsünün tipi 2019-nCoV olarak tanımlanmıştır. 2019-nCoV tipi Corona virüsünün yerleştiği organizmada daha ciddi sekonder enfeksiyonları tetikleyebilecek bir rahatsızlık olduğu biliniyor. Yani virüs hastanın bağışıklık sistemini zayıf düşürerek daha ciddi hastalıklar zemin hazırlıyor.


Özellikle direnci diğer insanlara göre daha düşük grupta bulunan bireyler, olabilecek ciddi hastalıklara dirençsiz hale gelebiliyor.

Diğer insanlara göre daha fazla Corona virüsü risk altında olduğu düşünülen bir grupta yer alan bireyler şunlardır:

Corona Virüsü Nedir Ve İnsanlarda Görülen Ortak Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?


Corona virüsünün insanlarda yaygın rastlanan tipleri 229E, nl63,OC43 ya da HKU1 ‘dir. Corona virüs nedir denildiğinde daha çok bu tiplerin yol açtığı soğuk algınlığı benzer belirtiler veren hastalıkların etmeni düşünülür. İnsanlarda yerleşen Corona virüsleri daha çok hafif şiddette ya da orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.
İnsanlar yaşamlarının herhangi bir döneminde bu virüs nedeni ile hastalanabilirler. Corona virüsünün belirtileri genel olarak şunlardır:

Corona virüs enfeksiyonları genellikle daha ciddi problemlere yol açmadan iyileşen rahatsızlıklardır. Fakat yukarıda belirtilen risk grubundaki bireylerde yerleşen Corona virüsleri zaman zaman alt solunum yollarını tutarak, zatürre (pnömoni) ya da bronşit gibi daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.


İnsanlarda Rastlanan Daha Ciddi Hastalıklara Yol Açan Farklı Corona Virüs Tipleri


İnsanlarda görülen ve yukarıda anlatılan hastalığa göre çok daha tehlikeli sayılabilen iki Corona virüs tipi daha bulunmaktadır. Bu iki virüs MERS-CoV ile SARS-CoV’dir.
MERS-CoV’nin yol açtığı hastalık MERS olarak adlandırılır. MERS hastalığının belirtileri şunlardır:

MERS vakaları halen görülmeye devam ediyor. MERS vakalarının en yaygın olarak rastlandığı bölge akademik kaynaklarda Arap yarımadası olarak rapor ediliyor.
SARS-CoV’nin yol açtığı hastalık SARS olarak adlandırılır. SARS hastalığının belirtileri ise şunlardır:

Dünya üzerinde en son SARS vakası 2004 yılında görülmüş olup, daha sonra rastlanmamıştır.


Corona Virüsü Tanısı


Doktorlar insan Corona virüsü tanısı için hastadan bir takım solunum örnekleri ve kan testleri isteyebilirler. Hastalık laboratuvar testleri ile tanımlanabilir.
Hastalar Corona virüsü şüphesi ile doktora gittiklerinde yakın zamanda yapılan bir seyahat ya da temas halinde oldukları hayvanlar olup olmadığı hakkında bilgi vermelidir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?


Hastalığın insandan insana bulaşıyor olması en sık görülen durumdur. Kısaca özetlemek gerekirse taşıyıcı insan Corona virüslerini bir başkasına bulaştırabiliyor.

2019 Yılında Çin'in Wuhan Şehrinde Ortaya Çıkan Novel Corona Virüsü


2019 yınlında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Novel Corona virusüYeni Corona virüs ) bir solunum yolu hastalığı olarak görülüyor. İnsandan insana bulaşma yolu ile salgına neden olduğu düşünülüyor.

Hastalığın ilk görüldüğü vakalarda enfekte kişilerin deniz ürünleri ve çeşitli hayvanlarla temasları olduğu rapor edildi. Fakat hızla hastalanmaya başlayan diğer insanların hayvanlar ile herhangi bir şekilde temasta bulunmadıkları görülmüştür. Bu bilgiye istinaden yayılmanın insandan insan olduğu düşünülüyor.

Novel Corona Virüsünün Belirtileri


2019-nCoV ile enfekte olan hastalarda rastlanan Novel Cororna Virüsünün belirtileri şunlardır:

En son yayınlanan bilgiler göre hastalığın bulaşmadan sonraki ilk 2 gün ila 14 gün arasında ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Bu bilgiler daha önce Arabistan yarımadasında rastlanan ve yazının yukarısında da sözü edilen MERS Corona virüsü türlerinin kuluçka dönemi ile örtüşmektedir.


Novel Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Peki, Novel Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsler daha çok hayvanlarla temas sonucu yayılırlar. Bu konuda en çok sorumlu tutulan hayvanlar develer, sığırlar, yarasalar ve kedilerdir. Seyrek olarak hayvanlarda bulunan Corona virüsünün türleri insanlara bulaşarak hastalığa neden olabiliyor. Fakat Corona virüsler çoğunlukla SARS ve MERS vakalarında da görüldüğü gibi insandan insana bulaşmaktadır. MERS ve SARS virüs yayılmalarında hasta bir insanın öksürmesi ya da hapşırması sonucu tıpkı grip ya da benzeri solunum sistemi ajanlarının yayıldığı gibi solunum yollarından vücuda girerler.


Bilim insanları, Novel Corona virüs’ün ne kadar hızlı yayılabildiğini tam olarak söylemek için henüz erken diyor.
Bulaşma hızı yani yayılma hızı virüsten virüse değişiklik gösterebilir söz gelimi kızamık virüsü hızla bulaşırken diğer pek çok virüs bu kadar hızlı bulaşmaz.
Novel Corona virüs henüz çok yeni ortaya çıkan hastalık etmeni olduğu için yayılma hızı tam olarak belirlenmiş değildir.


Novel Corona Virüsünü Önleme Yolları


Novel Corona virüsünü önleme yolları : Henüz 2019–nCoV için geliştirilmiş bir aşı bulunmuyor. Bu durumdan etkilenmemek için virüse maruz kalmamaya çalışmak önemlidir. Henüz virüsün ne kadar hızlı yayıldığı hakkında verilen net bir bilgi olmamasına karşılık genel olarak salgınlar sırasında önlem olarak alınabilecek tedbirler şunlardır:

Novel Corona Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?


2019-nCOv enfeksiyonu için özel olarak belirlenmiş bir antiviral tedavi yöntemi henüz tanımlanmamıştır. Corona virüs tedavisi için önerilenler şunlardır:

Hastalığın başlangıcında karakterize edilen ateş belirtisi çok genç, çok yaşlı, bağışıklığı baskılanmış ya da ateş düşürücü ilaçlar kullanan hastalarda görülmeyebilir. Ateş olmaması halinde de diğer belirtiler varsa ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

Hasta ile yakın temasta bulunmayın denirken kast edilen şudur:

Çin'de görülen ve yayılmaya devam eden Corona virüsü ile ilgili olarak ayrıntılar:
Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü ile ilgili alarmda. Türkiye'nin Sağlık Bakanı Çin ' den gelen bu virüsle ilgili gerekli açıklamaları yapıyor. Son dakika haberi olarak tüm gelişmeleri bir sonraki haber yazımızda okuyabilirsiniz.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3608771/corona-virusu-nedir-corona-virusu-belirtileri-nelerdir-corona-virusu-nasil-tedavi-edilir