Elazığ Sivrice'de Meydana Gelen Büyük Deprem İle ilgili Son Dakika Bilgiler!

24.01.2020 ( Cuma Akşamı ) , saat 20.55’de merkez üssü Elazığ’ın Sivrice olan büyük bir deprem meydana geldi. Elazığ Sivrice'de meydana gelen Deprem, başlangıcından itibaren 40 saniyeye yakın sürmesiyle Elazığ başta olmak üzere Gaziantep, Diyarbakır, Malatya ve Tunceli gibi bölge şehirlerinde şiddetle hissedildi.


Depremin şiddeti konusunda, Kandilli Rasathanesi 6,8 şiddetinde olduğu belirtildi. Yerin yaklaşık 10 kilometre derininde meydana geldiği belirtilen depremin, başta Elazığ olmak üzere ilçe ve köylerde göçüklere neden olduğu belirtiliyor. Fakat bu konuda henüz net bir bilgi aktarılmamıştır.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi twitter hesabından yaptığı paylaşımda ; “ Elazığ Sivrice’de 6,8 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz”. açıklaması yapıldı. Ardından içişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise şu ana kadar can kaybı bildirilmediği ifade edildi.

Ayrıca, Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ; “ Henüz can kaybı konusunda şükürler olsun ki bir haber alınmadı. “ şeklinde belirtildi.

Büyük sarsıntı sonrasında, saat 21.08 ‘de 5,4 şiddetinde artçı bir deprem daha olduğu ve artçı depremlerin devam ettiği gelen son dakika bilgiler arasında. 


Elazığ şehir merkezinde herhangi bir yıkım görünmüyor

Elazığ Baro’su adına açıklama yapan Baro Başkanı Mustafa Yentür; “ Merkez’de herhangi bir yıkım görünmüyor. Köylerden ve kırsaldan bilgilerin gelmesi bekleniyor.”

Elazığ merkezinde 10 kadar binadan hasar raporu geldiği, Sivrice ilçesi merkezinde de 4-5 binanın kısmi veya tamamen yıkıldığı bildirildi.

Bölgede yapılacak çalışmalarda; arama kurtarma ekipleri ile beraber askeri birliklerinde teyakkuza geçirildiği, gelen diğer açıklamalar arasında.


Çevre şehirlerden de açıklamalar gelmeye başladı

Başta Elazığ’ın çevresinde yer alan Gaziantep gibi büyük şehirlerden gelen bilgilere göre, herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı bilgisi gelmekte. Bu açıdan, en azından bu konuda teselli edici bir gelişme olarak can kaybının olmaması ajanslar tarafından gelen diğer bilgiler arasında.

Yaşanan Elazığ depreminin, 1999 tarihinde yaşanan 7,5 şiddetindeki İstanbul depreminden sonraki yaşanan en şiddetli depremlerden biri olarak kayıtlara geçmiştir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3609026/elazig-sivricede-meydana-gelen-buyuk-deprem-ile-ilgili-son-dakika-bilgiler