Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü Salgını İçin Acil Durum İlan Etti!

Son dakika haberi olarak Çin 'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın bazı ülkelerinde de görülen corona virüsü salgınıyla ilgili Dünya Sağlık örgütünden genel bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü salgını için acil durum ilan etti.  Ortaya çıkan yeni tip Corona virüsü ile ilgili olarak uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan eden Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle uluslar arası ticaretin ve ulaşımında kısıtlanmaması gerektiğini bildirdi.

DSÖ'ün acil durum ilanın yapılmasının asıl nedeni olarak Çin'de yaşanan durumlar değil diğer ülkelerde rastlanan koronavirüs gösterildi. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus böyle bir karara varılmasıyla alakalı ana sebep olarak da diğer ülkelerdeki zayıf sağlık durumu olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüs Acil Durum Prosedürü


Dünya Sağlık Örgütü yeni tip koronavirüs ( 2019-nCoV ) acil durumu ilan etti, peki acil durum ilan etmek için açıklanan Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüs acil durum prosedürü neler içeriyor?

İlgili ülkelere salgının sonuçlarından insanları korumak için bazı önlemler dayatılabilecek.
Önlemler uluslararası trafik ve ticareti önünde gereksiz engel oluşturamayacak
Bireylerin seyahatleri veya malların taşınması kısıtlanabilecek.
Birçok ülkede kişilerin tamamı ya da bir kısmı yakın takibe alınabilecek.
Tavsiyeler DSÖ üyesi devletler için bağlayıcı ancak yaptırım mekanizması yok.
Tavsiyelere uymayan devletlerin diğer devletlerden baskı görmesi söz konusu.

Yayınlanan prosedürle birlikte; Ayrıca şu ana kadar olan corona virüsü salgınıyla ilgili olarak bu hastalığın Çin dışında 18 ülkede rastlandığını ve bu ülkelerde 98 vakanın tespit edildiğini de ayrıca bildiren DSÖ direktörü Ghebreyesus , hayatını kaybeden kimsenin olmadığını da açıklamasında belirtti.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3623204/dunya-saglik-orgutu-corona-virusu-salgini-icin-acil-durum-ilan-etti