En Lezzetli Yemek Tarifi: Pastırmalı Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

En lezzetli yemek tarifi pastırmalı kuru fasulye nasıl yapılır? Türk mutfağının şaheseri, zenginin fakirin en sevdiği yemeği lezzetli pastırmalı kuru fasulye değil midir? Bir çoğumuz pilav üstü kuru fasulye olarak çok sevdiğimiz bu yemeği genellikle üzerine pul biber serpiştirerek ve yoğurt eşliğinde yeriz. Kuru fasulyenin pastırmalısını ve sucuklusunu da çoğumuzun annesi muhakkak mutfağında pişirmiştir, bu alternatifleri de farklı birer lezzettir ve tadına doyum olmaz. 

Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi

Pastırmalı Kuru Fasulye Malzemeleri

Pastırmalı Kuru Fasulye Yapılışı


Lezzetli bir pastırmalı kuru fasulye tarifi için bu tarife başlamadan bir gece öncesinden kuru fasulyeyi ayıklamak ve tuzlu suda bekletmek gerekir. Bunun için kuru fasulyelerin içerisinde taş veya benzeri şeyler varsa onlar seçilerek ayıklanır ve yıkanarak tuzlu su içerisinde gece boyunca bekletilir. Sabah kuru fasulyeler suyundan süzülür ve tencere içerisine bol su konularak tuzsuz bir şekilde haşlanır. Bir gece bekletme ve haşlama işlemleri kuru fasulyede bulunan gazın dışarı çıkması ve yemek yapılırken daha kolay pişmesi için yapılır. Kuru fasulyeler haşlanıp piştikten sonra suyu süzülür ve kuru fasulye yemeği yapılmak üzere bekletilir.

Pişen kuru fasulyeden yemek tabağına alınır, önceden de dediğimiz gibi çoğunlukla pirinç pilavı ile tercih edilerek yenir. Lezzetli bir pilav üstü kuru fasulye tarifiyle yaptığımız yemeğimiz hazır Afiyet olsun.

Pastırmalı Kuru Fasulye Pişirmenin Püf Noktası:

Lezzetli bir pastırmalı kuru fasulye pişirmenin püf noktası konusuna değinecek olursak eğer:

Okuhaber sitesi içerisinde çok lezzetli tatlı tarifleri, kek tarifleri, pasta tarifleri, çiğ köfte tarifi ve bu yıl yayınlanan bir çok yemekleri ve tariflerini bulabilirsiniz. Videolu olarak yapılışları da site içerisinde bulunmaktadır.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3627971/en-lezzetli-yemek-tarifi-pastirmali-kuru-fasulye-nasil-yapilir