Obezite Cerrahisinde Mide Balonu Nedir? Mide Balonu Nasıl Yapılır? Mide Balonunun Faydaları Nelerdir?

Obezite cerrahisinde mide balonu nedir? Günümüzde obezite rahatsızlığı her geçen gün daha fazla artıyor. Bunun sebebi hareketsiz kalmak, hazır yemekler yemek, düzensiz beslenmek ve kendine vakit ayıramamak ön planda yer alıyor. Durum böyle olunca kilo artışı kaçınılmaz oluyor.

Zaman içerisinde kişiler aşırı kilodan obez sınırına gelerek hastalığın pençesine kendilerini kaptırıyorlar. Durdurulamayan ve daima kilo aldıran bu hastalık, hayatı ve iç organları mahvedecek şekle geliyor. Bunun önüne geçmek için günümüzde oldukça ileri seviyeye gelen teknolojiden faydalanarak pek çok yöntem ortaya çıkarılmıştır.

Bu yöntemlerden bir tanesi olarak kesin sonuçlar ortaya çıkaran midebalonu cerrahi yöntemidir. Obezite için önemli bir yöntem olarak gerçekleştirilen mide balonu yöntemi, aşırı yemek yiyen kişiler için uygulanır. Bu şekilde obez hastası olanlar aşırı yemek alışkanlığından uzaklaşabiliyor.

Öyleyse mide balonu nedir? Mide balonu nasıl yapılır ve obezite cerrahisi nedir? Birlikte görelim.

Mide Balonu Nedir?

Obezite cerrahisinde mide balonu ile ilgili yöntemi, aşırı kilolu olan bireylerin zayıflama için vermiş oldukları çabalarına destek amaçlı uygulanan önemli bir tedavi yöntemidir. Mide içerisine konulan balon, silikon yapıya sahipli ediyor. Bu sayede obezite hastası olanlar için zayıflama adına destek sağlanıyor.

Silikon yapısı ile mide asidine karşı geldiği için erime söz konusu değildir. Kişinin yeme alışkanlığı ve midenin yapısına göre özel üretilerek mide içerisine takılır. Böylece mide balonu olan kişi rahat bir şekilde istediği zaman yemek yiyemez.
Çok hareket etmese bile fazla yemek yemediği için vücut kendi yağını yakmaya başlar. Daha sonra obez kişi spor yapabilme kapasitesine geldiğinde ufak hareketlerle birlikte kilo verimine destek sağlar. Böylece her geçen gün kilo da azalma görülür ve istenen seviyeye ulaşılması mümkündür.

Mide Balonu Nasıl Yapılır?


Mide balonu uygulaması öncesinde kişisel olarak buna hazır olup olunmadığına karar vermek gerekir.

Mide Balonu Neden Yapılır?

Aşırı kilolu kişiler için obezite cerrahisi içerisinde mide balonu oldukça önemli bir uygulamadır. Pek çok kişi bu yöntem aracılığıyla istediği kiloya ulaşarak, daha sağlıklı bir yaşama adımlarını atmıştır. Yemek yeme konusunda kendisini tutamayan ve güvenemeyen kişiler için uygulanarak, yemek yeme durumunu en aza indirmek sağlanır.

Kişi ne zaman bir şeyler yemek istese, midebalonu sayesinde ufak lokmaları geçemeyecektir. Tabii ki bu durum doktor kontrolü altında gerçekleşerek süreç ilerler. Haftada bir defa doktor kontrolüne gidilerek, balonun nasıl olduğu anlaşılır.
Kendiliğinden sönme durumu olduğunda bağırsaklarda tıkanıklık ve mide de ülsere neden olabilir. Bu nedenle hafta da 1 defa doktor kontrolü gerçekleşir. Oldukça basit bir operasyonla takılan mide balonu, vücut kitle endeksine uygun bir şekilde kişilerin midelerine yerleştirilir.

Balon 6 ay ve 12 ay olarak değişiklik gösterdiğinden, istenen kitle endeksi ne ise o duruma göre balon ömrü uzatılır. Hava ya da sıvı olarak 2’ye ayrılan mide balonları, kişinin isteğine göre gerçekleşir. Ayrıca piyasa da bulunan mide balonu fiyatları hastanelere göre farklılık gösteriyor.

Obezite Cerrahisinde Mide Balonunun Önemi


Yaklaşık olarak 40 yıldan fazla geçmişi bulunan mide balonları, zayıflamak isteyen kişilerin ilk olarak tercih ettikleri bir uygulamadır. Çünkü bu uygulama sayesinde başarı, istenilen sonuçlara varabiliyor. Başarılı bir yöntem olarak ön plana çıkan mide balonu uygulaması, en kolay operasyonlardan sayıldığından her zaman doktorlar tarafından tavsiye edilir.


Mide Balonunun Yan Etkileri ve Zararları


Obezite Olanlarda Mide Balonunun Faydaları


Mide balonunun faydaları arasında bulunanlar şu şekildedir:

Aşağıdaki videonun içinde ve video kanalının ana sayfasında daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3644780/obezite-cerrahisinde-mide-balonu-nedir-mide-balonu-nasil-yapilir-mide-balonunun-faydalari-nelerdir