NASA Astronot Arıyor! NASA’nın Astronot Adaylarında Aradığı Özellikler Nelerdir?

NASA astronot arıyor! Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA yeni astronotlarını arıyor ve kendi sitesinde yeni bir iş ilanı paylaştı! NASA astronot adaylarında aradığı kriterleri açıkladı. Uzay merkezinin ajansı tarafından astronot olarak görev almak ve çalışmak isteyenlerin başvuru yapabileceklerini bildirildi. NASA’nın iş ilanı açıklamasında başvuruların 2 Mart’ta başlayacağı ve 31 Mart’ta sona erdirileceği açıklandı.

NASA, Ay’a gitmek ve Mars’a gitmek isteyenlerin bu iş ilanına başvurmalarını istedi. Yeni astronotlar alacaklarını söyleyen NASA uzay ajansı yöneticisi Jim Bridenstine, çeşitli astronot birliklerinde görev almak üzere yetenekli kadın ve erkekler alınacağını ifade etti. NASA yöneticisi Bridenstine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, NASA’nın 2 Mart’tan itibaren astronot başvurularını almaya başlayacağını ve yeni astronotların özellikle yıldızları keşfetmek için bazı özellikleri taşımaları gerektiğini de sözlerine ekleyerek duyurdu.

Peki, astronot birliklerini güçlendirmek isteyen NASA’nın astronot adaylarında aradığı kriterler nelerdir?

NASA’ nın Astronot Adaylarında Aradığı Özellikler


NASA Amerikan Uzay Ajansı yaptığı açıklamada şu an için 48 aktif personelin görev aldığını ve astronot birliklerini güçlendirmek istedikleri için Ay ve Mars görevlerinde çalışacak yeni astronotlar alınacağını 12 Şubat 2020'de açıkladı.

NASA Uzay Ajansı kendi internet sitesinde astronot olarak başvuru yapabilecek kişilerin kriterlerini bildirdi. Artemis Jenerasyonu adını verdiği yeni nesil astronotların başvurularında aranılan özellikler ve astronot olmak için istenilen şartlar:

Tüm bunların dışında adayların adı geçen alanlarda iki yıllık deneyimlerinin olması ve jet uçaklarda en az 1000 saat kaptan pilot olarak görev almış olması gerekiyor.

Daha fazla konuyla ilgili bilgi almak için NASA'yı Twitterdan takip edebilirsiniz. NASA için başvuru yapacaklar için işte NASA Uluslararası Uzay İstasyonunun yayınladığı iş başvuruyla ilgili Twitter videosu.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3646074/nasa-astronot-ariyor-nasanin-astronot-adaylarinda-aradigi-ozellikler-nelerdir