Türkiye’nin Vergi Konusunda AB’nin Kara Listesine Girmemesi İçin Ek Sürede Ön Anlaşma Sağlandı!

Avrupa Birliği, vergide şeffaflık konusuyla ilgili olarak istenilen gerekli standartların sağlanması için Türkiye’ye ek süre verme konusunda ön anlaşma sağladı. Avrupa Birliği diplomatlarından edinilen bilgilere göre Türkiye’nin vergi şeffaflığı konusuyla alakalı olarak kara listeye alınması bir süreliğine ertelendi. Bu kararın alınmasının sebebi olarak da Brüksel ile Ankara arasında yeni bir gerilimin meydana gelmemesi için olduğu ifade ediliyor.

Son Yıllarda Türkiye’den Vergi Konusunda Talep Edilenler

Avrupa Birliği tarafından 2017 yılından bu yana uygulanmaya başlanılan kara listenin amacı ise daha az vergi ödemek amacıyla farklı yollar kullanan şirketlerin ve zenginlerin önünü kesmek olarak bildirilmişti. Bu kara liste AB’ye üye olan 27 ülkenin maliye bakanları tarafından 2017 yılında hayata geçirilerek uygulanması kararlaştırılmıştı. Geçtiğimiz yıl içerisinde Avrupa Birliği ile iş birliği yapmaları sebebiyle İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri ve Marshall adaları kara listeden çıkarılmışlardı ve kara liste güncellenmişti.

Türkiye’ye ise 2019 yılı sonuna dek istenilen gerekli standartları sağlaması ve kara listede yer almaması için süre tanınmıştı. Ayrıca Türkiye’ye vergi ile alakalı bilgileri AB ülkeleri ile paylaşması gerektiği söylenmişti. Ankara tarafından konuyu içeren yasalarsa şu ana kadar gerçekleştirilmedi.


Türkiye’ye Ek Süre Neden Veriliyor?

AB Diplomatlarının Reuters Haber Ajansı’na yaptıkları konuşmalara göre; AB Diplomatları uzun süre önce Türkiye’nin listeye alınmasının gerektiğini fakat siyasi nedenler doğrultusunda 2020 yılı sonuna kadar ek süre için ön anlaşma sağlandığını ve bunun bu şekilde planlandığı ifade ediyorlar. Yapılan ön uzlaşma ile ilgili alınacak gerçek nihai karar ise 20 Şubat’ta Brüksel’de yapılacak olan Maliye Bakanları Toplantısı’nda verilecek.

Karar onaylanmaması halinde ise Türkiye’ye finansal sınırlamalar getirilecek, yasakların uygulanması söz konusu olacak ve Türkiye’nin dünyadaki finansal imajı sarsılacak.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3649910/turkiyenin-vergi-konusunda-abnin-kara-listesine-girmemesi-icin-ek-surede-on-anlasma-saglandi