Yapay Zeka da Gelinen Son Nokta Almanya'nın Akıllı Çiftlikleri!

12 Şubat 2020' de Almanya’nın Der Spiegel internet sayfasında hayali bile güzel olan ve bir o kadarda akıllara sığmayan gelecek için muhteşem bir akıllı çiftlik modeli paylaşıldı. Her şeyin akıllısının gündeme geldiği bir dünyada çiftliğin de akıllısı neden olmasın değil mi? İşte, yapay zekada gelinen son nokta Almanya’nın Akıllı Çiftlikleri!

Almanya’nın Akıllı Çiftlikleri!

Almanya’nın akıllı çiftlikleri, Der Spiegel gazetesinde şu şekilde anlatılıyor: “Sürüdeki robotlar çiftliğin siparişlerini veriyor, dronlar bitkilerin ölçümünü yapıyor, bilgisayarlar ise hasadı kontrol ediyor. Araştırmacılar çiftliklerin verimini artırmak ve çevreyi korumak adına girişimde bulundular, sizce başarırlar mı?”. Tamamen yapay zeka ile çalışan bir çiftlik modeli için Almanyalı araştırmacılar, dünyanın her yerinden mühendisler ve bilim adamları birlikte çalışarak çiftlikleri kapsamlı olarak dijitalleştiriyorlar ve bu konuda büyük bir devrim hazırlıyorlar.
Peki, 2050 yılında gerçeğe dönüşmesi planlanan Almanya’nın akıllı çiftlikleri nasıl olacak?

2050 Yılında Almanya’nın Akıllı Çiftlikleri

Der Spiegel gazetesinde anlatılan ve 2050 yılında Almanya’nın akıllı çiftlikleri tanımı ise aynen şu şekilde: “Yıl 2050. Çiftçi Meyer tarlalarını havadan izleyebileceği bir dron çalıştırıyor. Dron tarlaları seyrederken robotlar pancarların arasındaki yabani otları ayıklıyor. Makineler yakın bir tepede bulunan buğdayları gübreliyor. Sensorlar bitkilerde hangi besin maddelerinin eksik olduklarını belirliyor. Drone, mısır ve kolza tohumundan yapılmış olan eski mono kültürler yerine renkli bir sistem olan patchwork üzerinde uçuyor. Bir alanda beş farklı ürün büyüyor. Dronlar besin açısından fakir kumlu bir tepeciğe yaklaşıyor. Robotlar bu tepecikte çiçekler açtırıyor. Böcekler, papatyalar ve ebe gümeçleri arasında vızıldıyorlar.” Hayali bile ne güzel değil mi?

Berlin’in doğusundaki Maerkische Schweiz yakınında bulunan bir araştırma tesisinde bilim adamları, mühendisler ve bilgisayar uzmanları, akıllı tarım ve çiftlik olarak adlandırdıkları bu yapay zeka çiftlik modeli üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Geleceğin yapay zeka ile çalışan tarım ve çiftlik modelini hayata geçirmek için çaba sarf ediyorlar. 2050 yılında hayata geçirmeyi planladıkları ve hayalinin bile muhteşem olduğu Almanya’nın akıllı çiftlikleri sizce başarılır mı?

Geçtiğimiz günlerde tarımsal sulamada yapay zeka modeli NetBeat tanıtımı yapıldı ve yeni akıllı sulama yöntemi pek çok yerde konuşuldu. Kısaca daha çok yapay zekanın sıkça gündeme geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Şu an için yapay zekâda daha ne kadar ileri gidileceğini, insanoğlu olarak düşünemiyoruz bile. Türkiye olarak, başta yapay zeka ( artificial intelligence ) olmak üzere her konuda dijitalleşen bir dünyanın hızına ne kadar yetişebiliriz? Almanya'nın akıllı çiftlik modelleri gibi veya daha üzerinde düşünülmemiş konularda gençlere eğitimler vererek tüm dünyada kabul gören ve aynı zamanda çok daha fazla üzerinde düşünülmemiş yapay zeka modellerini biz Türklerde başarabilir miyiz? Neden olmasın değil mi? Tüm dünya bu teknolojik gelişmeyi kabul etti ise bizde gerek tarımda yapay zeka, gerekse daha farklı konularda başarabiliriz. Sanırız ki; bu konularda gençlere biraz daha fazla iş düşüyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3651838/yapay-zeka-da-gelinen-son-nokta-almanyanin-akilli-ciftlikleri