SGK Açıkladı: 45 Meslek Çalışanı 49 Yaşında Emekli Olabilecek! Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Durum!

SGK ’dan açıklama geldi. SGK'dan yapılan açıklamaya göre; 45 meslek grubunda olanlar 49 yaşında emekli olabilecek. Yıpranma hakkı ile erken emeklilik mümkün. Türkiye’de çalışan kişilerin emeklilik yaşı 60, kadınların emeklilik yaşı ise 58 ve bu yaşlar dışında bulunanlar için ise bazı istisnai durumlar söz konusu oluyor. Yaş sınırını yerine getirerek primi eksik olanlar için borçlanma ve yıpranmayla erken emekli olma imkanına sahip olabiliyor. Ayrıca 45 meslek yıpranma hakkı ile emekliliğini erkene çekebiliyor. Peki, yıpranma hakkı kullanarak kimler emekli olabiliyor ve bu hak kimleri kapsıyor, yıpranma hakkı nedirEmeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Durum nedir?

Yıpranma Hakkı Nedir?

Yıpranma payı, çalışma koşulları daha zor ve ağır olan mesleklerin daha erken emekli olması anlamına geliyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanununa göre, “fiili hizmet zammı” anlamına gelen bu konu ile çalışma koşulları ağır olan mesleklerde çalışanların daha çok yıpranmaya maruz kalmaları sebebiyle erken emekli olması amaçlanıyor.

Yıpranma Hakkını Kapsayan Meslekler Hangileridir?

Bazı mesleklerde 360 güne karşılık yıpranma payları şu şekilde:

Peki, Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Son Durum Nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlar ( EYT ) ile ilgili son durumu çok kişi yakından takip ediyor. Peki, emeklilikte yaşa takılanlarda son durum nedir? Emeklilikte yaşa takılanların bilmesi gereken son dakika haberleri nedir? EYT çıkacak mı? EYT ile ilgili bir gelişme var mı gibi tüm soruların cevapları Bakan Selçuk'tan geldi. İşte EYT ile ilgili son gelişmeler.

Geçtiğimiz günlerde CNN TÜRK programına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldı. Bakan Selçuk programda yaptığı açıklamada EYT ile ilgili olarak şu sözlere yer verdi:

“Şu anda bizim EYT bekleyenler, emeklilikte yaşı tutmayan kardeşlerimizin ortalama yaşı 48. Ama dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilen bir yaş dilimi değil. Bizim geçen sene emekli ettiğimiz nüfusun ortalama yaşı 52-53 bandında. Yani Türkiye halen yapılan reformların neticesinde 65 yaş ortalamasına ulaşmış değil. Bunun tamamen 65 yaşa dönmesi 2048 yılını bulacak. Çünkü normalde bu bir reform süreciydi, reform sürecinin sonucunda yaş kriteri tekrar getirildi"

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3653175/sgk-acikladi-45-meslek-calisani-49-yasinda-emekli-olabilecek-emeklilikte-yasa-takilanlar-icin-son-durum