Hidrojenli Ve Elektrikli Otomobillerin Artıları Eksileri

Çevre dostu araçlara bir yenisi daha eklendi. Yeni bir teknoloji olan fakat otomobil sektöründe çok fazla popülaritesi bulunmayan bu yeni araçlar hidrojenli araçlar olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda çevre dostu olarak bilinen elektrikli araçlardaki artış ve bu araçların satışı benzinli araçlardan daha önde görünüyor. Nissan, Tesla model, Toyota, Renault ve BMW gibi markaların ürettikleri elektrikli otomobiller çoğu ülkede satış olarak benzinli araçları geçmiş durumda. Peki, hidrojenli ve elektrikli otomobillerin artıları ve eksileri nelerdir, hidrojenli otomobiller mi yoksa elektrikli otomobiller mi daha avantajlı olarak görülüyor?


Hidrojenli ve Elektrikli Otomobillerin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Hidrojenli otomobil olarak adlandırılan araçlar için, benzinli ve elektrikli araçların karışımıdır, şeklinde bir tanım yapılabilir. Hidrojenli otomobillerFuel Cell Electric Vehicles yani FCEVS” olarak adlandırılıyor. Yakıt hücreli elektrikli otomobiller anlamına da gelen bu otomobiller en yayın olarak Danimarka’da bulunsa da Fransa, İngiltere, Norveç ve Almanya’da bu sektörün içerisinde öncü olarak alıyorlar.

Peki, otomobil sektöründe hidrojenli araçlar ile elektrikli araçlardan hangisi artılarıyla ve eskileriyle daha avantajlı görünüyor? Her iki otomobili de liste halinde sıralayacak olursak eğer:

Norveç firması DNV danışmanı Jeremy Parkes, elektrikli otomobillerle hidrojenle çalışan otomobilleri araçların menzili, yakıt dolum kolaylığı, performansları ve fiyatları bakımından dört kriterde kıyaslıyor. Parkes’e göre fiyat bakımından elektrikli araçlar için avantajlı, yakıt dolum bakımından ise hidrojenli otomobilleri daha avantajlı bulunuyor. Parkes’ın her iki otomobili karşılaştırması şu şekilde:

Güney Kore ve Japon Firmaları FCEV’lere Yatırım Yapıyor

Uzak doğu firmalarından Toyota, Honda ve Hyundai gibi firmalar hidrojenli otomobillere yatırım yaparken Avrupa ve ABD'li firmalarda aynı şekilde bu sektöre yatırım yapmaya devam ediyor.
Parkes hidrojenli otomobil sektörünün yeni teknolojiler ile geliştirmesi gerektiğini ve bu yönde yatırım yapılmasının ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Birkaç yıl içerisinde de hidrojenli araçların elektrikli araçları geçeceğini belirtiyor.

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3654960/hidrojenli-ve-elektrikli-otomobillerin-artilari-eksileri