İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Gezi Parkı Olaylarına İlişkin Davada Karar Verdi!

Gezi Parkı eylemleriyle alakalı 16 sanığın yargılandığı davada karar verildi. Dava, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gerçekleştirildi.

Yapılan duruşmada mahkeme heyeti, Osman Kavala, Şerafettin Can AtalayAyşe Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Mehmet Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, Çiğdem Mater Utku, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi ile ilgili olarak haklarında;

“cebir  ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “mala zarar verme”

suçlarından dava açıldığını hatırlattı. Ardından yapılan hatırlatmaya şu şekilde devam edildi ve:

“nitelik yağma, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi” ve “kasten yaralama, ağırlaştırılmış yaralama” ve bunlarla birlikte “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet”

suçlarından dava açıldığı da belirtildi.

Yüklenen suçların işlendiğine dair mahkum edilme konusunda yeterli derecede hukuka uygun olan somut ve kesin delil bulmaması gerekçesi ile sanıkların beraat etmesine karar verildi.

Tutuklu bulunan sanık Osman Kavala ile ilgili olarak da tahliyesine hükmedildiği bildirildi ve 7 firari sanığın dosyası da ayrıldı.

Firari sanıklar hakkında yakalama kararları kaldırıldı. Mahkeme firari sanıklar arasında yer alan Can Dündar, Mehmet Ali Bora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Ayşe Pınar Alabora, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Emekçi’nin dosyalarının ise ayrılmasını kararlaştırdı. Mahkemenin verdiği karara göre, sanıklar hakkında sadece ifadelerinin alınması doğrultusunda yakalanma kararı çıkarttı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3658108/istanbul-30-agir-ceza-mahkemesi-gezi-parki-olaylarina-iliskin-davada-karar-verdi