Evde Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? 5 Maddede Evde Kedi Bakımı İpuçları

Sevimli mi sevimli bakışları, bazen hüzünlü bazen de çılgın gibi davranışlarıyla evcil hayvanların en sevimlisi kedilerdir. Evde kedi bakımı yapmak, kedinin sağlığını ve mutluluğunu sağlarken, bu sevimli dostlarla evde nasıl bir hayat geçirmek istediğinizin de ipuçlarını vermektedir.

Eve yeni bir kedi getirirken, kediye nasıl bir hayat sağlayacağınız yanında, kedi bakımı için bazı ritüelleri de sürekli tekrarlamanız gerektiği unutulmamalıdır. Kedi bakımının yanında, kedinin eve alışması, aile üyelerine alışması da önemlidir.

1 - Kedinin Tuvaleti

Kedinin en önemli ihtiyaçlarından birisi kedi tuvaletidir. İster tek katlı ister birkaç katlı evde yaşayan bir kedi olsun, çok katlı evlerde her kata bir kedi tuvaleti konması gereklidir. Gerekmediği sürece, tuvaletlerin yeri değiştirilmemelidir.

2 - Kedi Tuvaleti Temizliği

Kedi tuvaleti temizliği , kedi bakımı için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Kediler, tuvaletlerini yaparken; kuytu, sakin ve rahat girip çıkabildikleri bir yer ararken, temiz kokan bir tuvaleti de tercih eder.

Kedi tuvaletleri , haftada bir kere temizlenmeli ve genel temizlik için 15-20 günde bir kere tüm kum dökülerek yerine yenisi konmalıdır. Kedi tuvaleti her zaman temiz tutulmalıdır. Kedi tuvaleti tam temizliği yapılırken; amonyak, deodorant ya da limonlu sıvılar kullanılmamalıdır.

3 - Kedilerde Beslenme

Kedilerde beslenme için ilk olarak, yüksek kaliteye sahip yavru kedi ve erişkin kedi maması kullanılmalıdır. Kedinin yaşı, dişi ya da erkek oluşu, yaptığı aktiviteler, sağlık durumu gibi faktörler, kedinin beslenme şeklini belirleyen unsurlardır.

Kedilerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Ürünler

Kedilerin yiyebileceği ve yiyemeyeceği ürünler bulunur. Özellikle kediniz için bir beslenme programı hazırlamalı ve buna göre kuru ya da yaş mamaları tercih ederek, günde ne kadar vermeniz gerektiği, veterinerden öğrenilmelidir.

Kedilerin yiyebileceği besinler;

Kedilerin yememesi gereken besinler arasında;

4 - Kedilerde Temizlenme ve Vücut Bakımı

Kedilerde temizlenme işlemi için bazı aparatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle kediler kendi kendilerini temizledikleri için, yıkanma ihtiyacı duymazlar. Ancak nadir de olsa, bazı durumlarda kedilerin yıkanması önerilir.

Kedinin dişi fırçalandığında

5 - Kedilerde Aşılama

Hem kedilerin hem de insanların sağlığının korunabilmesi için, kedilerde aşılama ve zamanlarına dikkat edilmesi gerekir. Yapılan aşılar, kedinizi birçok hastalıktan korurken, daha uzun süre yaşamasına da olanak tanıyacaktır.

Kedilerin 2-3 ayda bir iç ve dış parazit tedavisi yapılmalıdır. Yavru kedilerin 6-20 haftalık iken olmaları gereken aşılar bulunur:

Kedi bakımı oldukça dikkat ve sabır gerektiren bir durumdur. Bu yüzden veterinerden sahibi olduğunuz kedi hakkında tüm ayrıntıları öğrenmeli ve tüm bakım ve beslenme konusunda detaylar iyi öğrenilmelidir.

Son olarak, tekir kedi bakımı1 aylık yavru kedi bakımıkedi bakımı oyunukedi bakımı ekşiyetişkin kedi bakımı , kedi bakımı için gerekli malzemeler , kedi bakımı videoları ve kedi bakımı masrafları konuları için takipte kalınız. 

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3666421/evde-kedi-bakimi-nasil-yapilir-5-maddede-evde-kedi-bakimi-ipuclari