Ziraat Bankası Emekli Maaş Kartı Şifresi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti bankalarından Ziraat Bankası, emeklilerin en çok tercih ettiği banka özelliğine sahiptir. Her ay yatan emekli maaşını çekmek için ATM kuyruğuna giren emekliler, maaş kartının şifresini girerek kısa sürede maaşını çekebiliyor. Ancak şifresini unutanlar aynı kolaylığı yaşayamıyor. Şifrenin unutulması ya da ilk kez kart sahibi olunması neticesinde Ziraat bankası emekli maaş kartı şifresi alma işlemleri yapacak olan kişiler bankanın önerdiği ve verdiği hizmetler aracılığıyla şifresini alabilir ya da yeni bir şifre oluşturabilir.

Ziraat Bankası Emekli Maaş Kartı Şifresini Unutanlar Ne Yapmalı?


Ziraat bankasından emekli maaşı alan birçok emekli, şifre kaybı sorunu yaşıyor. Özellikle yaşı çok ilerlemiş kullanıcılar sıklıkla şifresini unutuyor hatta kart üzerindeki numaraları şifre sanıp çevresindeki kişilere, kart şifresi nerde yazar diye sorular yöneltiyor. İlk defa kart alanlar ya da mevcut maaş kartının şifresini unutanlar aşağıdaki yöntemleri izleyerek şifre alabilirler.

ATM’den Ziraat Bankası Maaş Kartı Şifresi Nasıl Değiştirilir?


Ziraat bankası emekli maaş kartı şifresi alma işlemlerinizi şifre kaybı ya da unutkanlığı neticesinde geçici olarak yaptıysanız yeni ve sağlam bir şifreyle değişim yapmanız gerekebilir. Örneğin telefonla ya da SMS ile yaptığınız şifre değişimini güncellemeniz ideal olacaktır. Öte yandan şüpheli bir durum sezmeniz halinde aynı şekilde şifrenizi değiştirmeniz uzun vadede daha güvenlidir. Maaş kartı şifrenizi telefon bankacılığı, ATM, SMS, mobil uygulama gibi çeşitli yöntemlerle değiştirebilirsiniz. Yukarıda açıkladığımız yöntemleri birebir uygulayabilirsiniz.

Maaş Kartı Şifresini Kaybedenler Kartla Alışveriş Yapabilir mi?


Ziraat bankasına ait maaş kartınızın şifresini kaybetmeniz halinde ne yazık ki şifrenizi hatırlamadan ya da yenilemeden o kartı kullanarak alışveriş, ödeme yapmanız ya da para çekmeniz mümkün değildir. Maaş kartının şifresi 4 hanelidir. Bu 4 haneyi bildiğiniz gibi ATM’den para çekerken de kullanıyorsunuz. Alışveriş yaparken de aynı şifre kullanıldığından şifrenizi unutmanız alışveriş yapmanıza engeldir. Ancak bankanızın mobil uygulamasını kullanıyorsanız ve 6 haneli mobil şifrenizi hatırlıyorsanız eğer uygulamayı açarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. Yenileyemediyseniz müşteri desteğe durumu bildiriniz.


Ziraat Bankası Maaş Kartı Şifresi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?


Ziraat bankası başta olmak üzere tüm banka müşterisi emekliler, maaş kartlarının şifresini değiştirirken şifresinin çok kolay ya da tahmin edilebilir olmamasına dikkat etmelidir. Emekliler yaşları gereği unuturum endişesi yaşıyor ve kolay olması için “1234, 0102” gibi basit şeyler seçiyor ya da doğum tarihi, içinde bulunduğumuz yılın tarihi gibi tahmin edilebilir sayılar tercih ediyor. Şifreler size özel ve zor olmalıdır. Sadece maaş kartı değil Ziraat bankası kredi kartı şifre alma işlemlerinde de aynı öneriler geçerlidir.

- OKU HABER, Bankacılık İşlemleri bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3668679/ziraat-bankasi-emekli-maas-karti-sifresi-alma-islemi-nasil-yapilir