Taksilerden Martı Hamlesi – Martı Elektrikli Scooter Nedir ? Martı Elektrikli Scooter Nasıl Kullanılır ?

Taksiciler Martı Elektrikli Scooter 'a Savaş mı Açtı? Martı Nedir, Nasıl Kullanılır

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda taksicilik kavramını tamamen değiştiren Uberler devreye girmişti. Devreye girmesinin ardından güzel şeyler oldu. Ancak taksiciler tarafından engellendiler. Taksiciler ve Uber sürücüleri arasında yaşanan tartışmalar gün geçtikçe alevlenmeye başladı. Sonuç olarak Uber Türkiye’den çekilmek zorunda bırakıldı. Taksiciler tarafından gelen yeni bir açıklama akıllara yeni bir ulaşım savaşının başlayacağını getiriyor.


İstanbul, Ankara ve birkaç ile daha hizmet veren Martı Elektrikli Scooter hizmetine karşı olduklarını açıklayan taksiciler durum hakkında bir şeyler yapılmasını istiyor. Bu tarz girişimler hızlı ulaşım ve bireysel ulaşım konusunda yenilikler getiriyor. Ancak girişimlere karşı bastırımlar da gelişimin önüne oldukça büyük bir şekilde geçiyor.

Uber taksi sisteminin ardından taksiciler Martı Elektrikli Scooterlara karşı çıkıyor. Güvenlik sorunlarını ön planda tutarak paylaştıkları Tweet ile bu sisteme karşı olduklarını alenen söylüyorlar. Twitter üzerinden paylaşın durum içerisinde “Cadde ve sokakları işgal eden martılara bu izni kim veriyor? Hem güvenlik tehditleri var hem de yollar işgal altında” paylaşımında bulunan Taksi Hakları Derneği sosyal medya ortamının karışmasına neden oldu.


Yapılan paylaşımın ardından Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği tarafından durumları destekler nitelikte paylaşımlar yapıldı. Yapılan paylaşımlar Martı Elektrikli Scooterların engelliler için tehditler oluşturduğu yönünde. Adem Kuyumcu tarafından yapılan açıklama da Martı için bu sözler Sarf Edildi:

“Erişebilirlik kültürü, bisiklet yolları oluşturulmadan bu denli bir uygulamanın kullanımı ve piyasaya sürülmesi yanlış, Yaygınlaşan Martı Elektrikli Scooter Yaşlılar ve görme engelliler için ciddi sıkıntılar oluşturuyor” “Yaya yolları üzerinde bulunan tezgahlar, masalar, direkler ve ağaçlarda engelliler için sorun teşkil ediyor. Ancak martı onlardan daha hızlı yayılan bir sistem”

Martı Nedir ?


Taksiciler ve Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ’nin dikkatini çeken martı nedir ? Martı nasıl kullanılır ve Avantajları nelerdir?

Mikromobilite sistemini kendine amaç edinmiş olan Martı sistemi , kısa mesafeler için çevreci araç kullanımını hedefliyor. 5 km ve hatta altı için bile araç kullanımı yaygınlaşmışken ortaya çıkan Martı elektrikli araçları sayesinde hem ucuz hem de çevreci bir yaklaşım sergiliyor. Sokağın herhangi bir alanında bulunan ve kullanım için sadece QR kodu tanıtımı yeteli olan araç sayesinde gideceğiniz alana kısa yollar kullanarak daha kolay gidebiliyorsunuz.

Özellikle taksilerin kısa mesafe götürme sorunları nedeni ile tercih edilen sistemin başlangıç fiyatı 3TL, daha sonrasında dakikası 0.59TL olarak ücretlendirilen uygulama kişisel araç ve taksilerden daha ucuza geliyor. 18 Yaşından büyük ve güvenlik önlemi almış herkes tarafından kullanılabilen bu sistem sayesinde özgürlüğe bir adım daha atılmış oluyor.

Martı Nasıl Kullanılır?


Martı’nın kullanımı oldukça basit. Play Store veya App Store üzerinden indirilen uygulamaya üye oluyorsunuz. Daha sonra istenen bilgileri ekleyip bir kredi kartı/banka kartı ya da debit kart ekliyorsunuz. Daha sonrasında sürüş için hazır hale geliyorsunuz. Tek yapmanız gereken haritada gösterilen bir Martı’nın yanına gitmek.

Hedeflediğiniz Martı’nın yanına gittikten sonra “Sür” butonuna basmanız gerekli. Butona bastıktan sonra çıkan ekrana Scooter üzerinde bulunan QR kodu okutmalısınız. Daha sonrasında üzerinde bulunan kilidi açmak için 4 haneli bir şifre veriliyor. Şifreyi giriyor ve kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Martı Nasıl Sürülür?

Martıyı ilk kullanacaklardansanız bilmeniz gereken bazı şeyler var. Scooter direkt olarak gaza basınca harekete geçmiyor. İlk olarak 10 m kadar ayaklarınız ile hızlanmalısınız. Daha sonrasında gaz kontrolünü ele alabiliyor ve kullanıma başlayabiliyorsunuz. Uygulama üzerinde bulunan haritanın dışına çıkmamalı ve her martıyı kendi kullanım alanında sürmelisiniz. Kullanım alanından çıkar çıkmaz ötmeye başlayan martı sistemini harita dışında bir alana park edemiyorsunuz.

Martı Nasıl Park Edilir ?

Martı uygulaması üzerinden Scooterları nerelere park edebileceğinizi görebilmeniz mümkün. Özel mülk ve harita dışı alanlarına park edilmesine izin vermeyen martı sistemini uygulama üzerinden kontrol ediyorsunuz. Belirlenen park alanına geldikten sonra yapmanız gereken şey Scooter’ı bir yere bağlamak. Bağlama işlemi bittikten sonra kilidin fotoğrafı net bir şekilde çıkacak halde Martı Elektrikli Scooter ’ın fotoğrafını çekiyorsunuz. Sisteme yüklenen fotoğraf anında onaylanıyor ve sürüşünüz orada bitiyor. Bu işlemden sonra başka bir işlem yapmanız gerek yok.

Kartta Yeterli Ücret Yoksa Ne Oluyor?


Martı sistemi kartın içerisinde bulunan bakiyeyi göremiyor. Sürüş sonrasında gereken ücreti karttan çekmek isteyen martı sistemi ücreti çekemeyince yeni bir kart eklenmesini istiyor. Kart eklenene kadar kapatılma sorunu yaşamıyorsunuz. Park işlemleri bittikten sonra bakiye ekleme işlemi yaparak ya da yeni bir kart ekleyerek sisteme ödeme sağlayabiliyorsunuz.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3679788/taksilerden-marti-hamlesi-marti-elektrikli-scooter-nedir-marti-elektrikli-scooter-nasil-kullanilir